Teknolojix Haber
SEKTÖREL

Konya’da ASELSAN silah sistemleri fabrikası açılacak

Konya'da ASELSAN silah sistemleri fabrikası açılacak

Konya’da ASELSAN silah sistemleri fabrikası açılacak

Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi’nde inşaatına başlanan fabrika ASELSAN’ın desteğiyle faaliyet gösterecek. 17 Aralık 2020 ‘de Konya’da ASELSAN silah sistemleri fabrikası açılacak.
ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Ziya Altunyaldız ile birlikte Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi’ndeki ASELSAN Silah Sistemleri Fabrikası’nı ziyaret etti.
Ziya Altunyaldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, fabrika inşaatının yüzde 80’inin tamamlandığını, 17 Aralık’ta açılacağı bilgisini  verdi.

Konya’nın Türkiye silah test merkezine de ev sahipliği yapması planlanıyor.

Altunyaldız, “Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi, yüksek katma değerli ve nitelikli üretimin yanında Türkiye’de bir ilk olacak, uluslararası standartlara uygun bir şekilde ateşli silahların güvenlik testi ve tescil işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayacak Türkiye Silah Test Merkezi’ne de ev sahipliği yapacak.” ifadelerini kullandı.

Buradaki yatırımın toplamda 820 mühendis ve 400 civarında teknik elemanla sistem yürürlüğe girdiği zaman yepyeni bir ortam oluşturması planlanıyor. Sanayi Bakanlığımızın ve Mevlana Kalkınma Ajansımızın desteğiyle 8,5 milyon liralık yatırım ve 1,5 milyon liralık işletme sermayesiyle kurulacak test merkezinde, başta ASELSAN olmak üzere Konya sanayimizin yaptığı tüm silahların, test edilerek küresel piyasalara ihracı sağlanması planlandığı belirtildi.

ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası’nın kendi tasarladığı ürünleri kendi üretim bandından çıkarmayı hedeflediği yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

Haluk Görgün, 1,5 milyon metrekarelik Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi’nin sadece ASELSAN için değil savunma sanayi, uzay ve havacılık endüstrisi için Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edildiğini  dile getirdi.

Görgün ;”Burada 300 bin metrekarelik alan ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikasına tahsis edildi. Bu alanın içinde 63 bin metrekare kapalı alanlı bir üretim, Ar-Ge ve mühendislik alanları inşa ediliyor. Biz çalışmaların her dakikasını, Ankara’da arkadaşlarımızla rapor alarak,  17 Aralık’ta üretime geçecek şekilde buradan çalışmaları genişletmeye gayret gösteriyoruz. Bizim için 5 tane üniversitenin olması, farklı alanlarda makine, silah üretimlerinin altyapılarının olması bu ekosistemin hızlıca gelişebilmesi için önemli bir veri. Daha fabrika burada üretime başlamadan ASELSAN ile çalışan firmalar yavaş yavaş yer kiralamaya başladılar. Burada kullanacağımız stabilize alt sistemleri üreten bir şirketimiz taşındı ve ilk teslimatını yaptı. ASELSAN’ın 4 bin tedarikçisi var. 4 bin firma ASELSAN ile çalışıyor. Bu fabrikayla böyle bir ekosistemin Konya bölgesine katkı sağlayacağını, ülkemize, dost ve müttefik kuvvetlere güç vereceğine inanıyorum.” dedi.

Kaynak : Hürriyet

Related posts

Koronavirüs Bulgusu! Fenerbahçe’de 6 Kişide Rastlandı!

Meryem ACAR

Apple davayı kaybetti! 10 milyon euro ödeyecek!

Semih Bozkurt

Frankfurt Otomobil Fuarı 2021’den Sonra Düzenlenmeyecek

Fatih Akgün

Yorum Yap