Teknolojix Haber
İNTERNET

Konyalı Lise Öğrencisinden Dünya Çapında İlgi Gören Site!

Konya’da bir lise öğrencisinin Covid-19 salgınının anlık takibinin yapılabilmesi amacıyla kurduğu internet sitesinden birçok ülkeden rağbet gördü.

Selçuklu ilçesindeki Bosna Hersek Anadolu İmam Hatip Lisesinde okuyan 18 yaşındaki Burhan Talha Özdemir, dünya genelinde Virüsün anlık takip edilebilmesini sağlamak için internet sitesi kurdu. Kısa sürede ilgi toplayan site, Türkiye dahil ABD, Çin, ve Rusya’daki kullanıcılar tarafından da sıkça ziyaret edilmeye başlandı. Bir haftadır hizmet veren siteye bir haftada 150 binin üzerinde ziyaretçi akını oldu.

Sitede, Covid-19’la ilgili en taze bilgilerin yer aldığını belirten Özdemir, “Kurulan sitenin adı ‘viruslivemap.com.’ Buraya girdiğiniz zaman koronavirüsten ne kadar kişinin vefat ettiğini, kaç kişinin hastalıktan kurtulduğunu, kaç kişinin hala hastanede tedavi gördüğünü anlık olarak takip edebiliyorsunuz. Rakamların tamamı, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerinden alınarak siteye aktarılıyor ve sürekli güncel tutuluyor.” açıklamasını yaptı.

Dünyanın en büyük ülkesinden en küçük ülkesine kadar koronavirüsle alakalı istatistiklerin tamamının sitede yer aldığını vurgulayan Özdemir, şunları kaydetti: “Öncelikle amacım insanların gerçek bilgiyi görmeleri ve bu virüse karşı ona göre hareket etmeleri. Siteyi kuralı yaklaşık bir hafta oldu ancak ziyaretçi sayısı 150 binin üzerinde. Kurulan bu siteye sadece Türkiye’den değil, dünyanın birçok ülkesinden koronavürüsle alakalı bilgi almak için girenler var. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Rusya’daki insanlar bilgi alma amaçlı siteye giriyor.”

Kurduğu siteye para karşılığında reklam vermeyi düşünmediğini belirten Özdemir, bu süreçteki asıl hedefinin, insanlara fayda sağlamak olduğunu belirtti. Son olarak, Sitenin fikir ve tasarım aşamasının beş gün sürdüğünü anlatan Özdemir, “Sitenin yapım aşamasını bazı arkadaşlarımdan destek alarak tamamladım. Şu anda İngilizce olarak hizmet veriliyor. Ancak ilerleyen zamanlarda çeşitli dil seçenekleri eklenecek.” dedi.

18 yaşındaki Burhan Talha Özdemir’in Çıkardığı Siteyi Görmek için tıklayın!

Related posts

Google, dünyada arama motorları arasında birinci: Saniyede 40 bin arama yapılıyor

Vildan Çelik

Zoom’un iOS Sürümü, Arkamızdan “İş Çeviriyormuş”

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

 Pokemon Go’da İnanması Güç Bir Rekora İmza Atıldı…

Meryem ACAR

Yorum Yap