Teknolojix Haber
YAŞAM

Korkutan Açıklama: İkinci Çernobil Mi Geliyor?

Ukraynalı yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda Çernobil merkezinde büyük bir orman yangınının ortaya çıktığı ifade edildi. Bu yangının henüz tam olarak neyden kaynaklı olduğu söylemese bile büyük bir ihtimalle radyoaktif tepkimelerin buna neden olduğu tahmin edildiği belirtiliyor.

Sovyet Rusya döneminde nükleer enerji sistemlerinin merkezlerinden birisi olan Çernobil radyasyon seviyesi ile büyük bir korku yaşatmıştı. Karadeniz çevresindeki ülkeler başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesini derinden etkiledi.

Henüz bu korkunç kazanın etkileri tam olarak atılmamışken tekrardan gündeme geldi.Ukrayna‘dan yapılan bir açıklama, Çernobil yakınlarında meydana gelen bir orman yangını sonrasında bölgede radyasyon seviyesinin 16 kat arttığını ortaya çıkardı.

 Aynı zamanda Çernobil radyasyon oranının yangın merkezinde 16 kat daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Ukrayna Devleti Ekolojik Denetim Servisi Başkanı Igor Firsov tarafından yapılan açıklamalarda yaklaşık olarak 100 hektarlık orman alanının yandığı söylendi. 2 yangın söndürme helikopteri ile bu yangına müdahale edilmeye çalışılıyor. Ancak asıl problem bu yangının merkezinde radyasyon oranının normalden 16 kat yüksek olması.

Çernobil radyasyonu Türkiye’yi de etkiliyor. Karadeniz’e kıyısı olan Türkiye’nin bu tür durumlarda büyük oranda etkilendiği biliniyor. Yangın nedeniyle ortaya çıkan radyasyon dumanlarının Türkiye’ye doğru hareket etmesi de olası. Böyle bir durumda Türkiye’de radyasyon miktarı özellikle Karadeniz’de yüksek oranda artacak.

Related posts

Online Corona Virüsü Testi Yayınlandı(Siz de yapabilirsiniz)

Fatih Akgün

Dünya Üzerinde Açılmış En Derin Delik Olan Çukur: Kola

Fatih Akgün

Karayolları Genel Müdürlüğünün Yeni Araçları

Fatih Akgün

Yorum Yap