Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber YAŞAM

Korona, AB ile ABD’yi de birbirine düşürdü

Koronavirüsün verdiği zararlar bitmiyor. Şimdi de ABD ile Avrupa Birliği arasında ciddi bir krize yol açtı. Son olarak ABD, İngiltere dışındaki Avrupa ülkelerine sınırlarını kapattı. Bu karar AB’li politikacıları sinirlendirdi. Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Donald Trump’ın bu radikal kararına adeta isyan etti. Macron, Trump’ı ‘Avrupa’ya ekonomik savaş’ açmakla suçladı.

ALMANYA’dan Donald Trump’a tepkiler sertti. Başbakan Angela Merkel, yine tedbiri elden bırakmazken, bazı Alman politikacılar, Trump’ın bu tutumunu ‘silahsız savaş’ olarak nitelendirdiler.

Almanya’da yayınlanan gazetelerden biri, Almanya’nın Tübingen kentindeki CureVac şirketinin koronavirüse karşı bir ilaç veya aşı bulunmasında son aşamaya geldiğini yazdı. Ve Trump’ın bu şirketle pazarlık bile yaptığına yer verdi.
Gazeteye göre CureVac şirketi yöneticileri ile Donald Trump Beyaz Saray’da masaya oturdu. Trump, üretilecek ilaç veya aşının sadece ABD’nin tekelinde olması için yüksek miktarda para teklif etti.

Hatta CureVac şirketinde çalışan bilim insanlarının çalışmalarını ABD’de sürdürmeleri için yüksek ücret ödeme teklifinde bulundu. Gazetenin Federal hükümete yakın kaynaklara dayanarak verdiği habere Almanya’da farklı kesimlerden yoğun tepkiler geldi.

Federal Sağlık Bakanlığı, söz konusu ilaç veya aşının Almanya ve Avrupa’da üretilmesi için her türlü imkânların kullanılacağını açıkladı. Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier de, CureVac şirketine kuruluşundan beri devlet desteği verdiklerini hatırlattı. ABD Lideri Trump’ın ‘rüşvet yoluyla’ böyle bir girişimde bulunmasına sert tepki gösterdi. Peter Altmaier, “Almanya satılık değildir” dedi.

CureVac şirketininin hisselerinin yüzde 80’ini elinde bulunduran Alman milyarder Dietmar Hopp, Almanya ile ABD arasında yaşanan ‘silahsız ilaç veya aşı savaşına’ noktayı koydu. Hopp, CureVac şirketi yöneticilerinin Donald Trump ile görüştüğünü doğruladı. Koronavirüs ilaç ve aşısının dünyanın her yerindeki insanların kullanımına sunulmasından yana olduklarını duyurdu.

Dietmar Hopp, CureVac şirketinin dünya genelinde insanları paniğe sevk eden koronavirüse karşı ilaç ve aşının bu yıl sonbahara kadar piyasaya sürülebileceğini de müjdeledi.

Koronavirüs Avrupa’yı farklı bir konuda böldü.

AB ülkelerinin yanı sıra Norveç, İsviçre, Monako gibi üye olmayan ülkeler arasında ‘sınırların kaldırılmasını’ ve kontrolsüz serbest dolaşımı sağlayan Schengen Sözleşmesi, son günlerde koronavirüs sayesinde delik deşik edildi.

Almanya, komşu ülkelerden Fransa, İsviçre, Lüksemburg, Avusturya ve Danimarka ile sınırlarını kapattı.
Koronavirüs tedirginliği ve korkusuyla Schengen Sözleşmesi öncesi gibi sınırlarda kontroller sıkı tutulmaya başlandı.

Almanya’ya karşılık verilmesi gecikmedi. Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Avusturya da sınırlarını kapattı.

AB’nin lokomotifi olan Almanya’nın bu kararı en güçlü ortağı Emmanuel Macron’u da çileden çıkardı.
Macron da, Fransa ile Almanya arasındaki giriş kapılarında kontrollerin başlatıldığını ilan etti.

Koronavirüs Schengen Sözleşmesi’ni delik deşik ederek Avrupa’yı sarstığı gibi, Avrupalıların seyahat özgürlüğünü de devre dışı bıraktı.

Related posts

Sony MWC 2020 kararını açıkladı Sony de LG ve Amazon gibi MWC etkinliğine katılmayacağını resmen duyurdu.

Meryem ACAR

WhatsApp’ta Yayılan ‘Gizli Belge’ Hakkında Sağlık Bakanlığın’dan Son Dakika Açıklaması Geldi

Fatih Akgün

Haluk Bilginer, Alex Rider dizisinde başrolde rol alacak!

Fatih Akgün

Yorum Yap