Korona virüs yazılımları ses dosyası veya link olarak mesajlaşma uygulamaları ile e-posta üzerinden kullanıcılara gönderiliyor. Amacı kişisel verileri ele geçirmek hem de panik ortamı oluşturmak.

Ülkemizde e-posta hesaplarına yollanan bu linkler;

“Korona virüse karşı alınması gereken önlemler”,

“Korona aşısı stok sayısı çok az tıkla hemen satın al”,

“Koronaya karşı ne tür önlemler almalıyız”,

“Çocuğumu nasıl koruyabilirim”,

“Hamile kadınlar için korona virüsünden korunma yolları” şeklinde oluşturuluyor.

” HACKERLAR GİZLİ BİLGİLERİ ÇALMA VE PANİK ORTAMI OLUŞTURMA PEŞİNDE “

Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan, kullanıcılardan dikkatli olmalarını istedi.

Demircan, “Korona virüsünün adı kullanılarak hacklemeyle ilgili çok sayıda çalışma yapılabiliyor. Hatta korona ismi verilen ve şu an çok bilinmeyen, önümüzdeki günlerde gündeme gelecek ciddi virüsler de yazılım olmaya başladı. Amaçlanan bütün dünyada etkili olmaları.

“ZAAFİYETLERİ KULLANIYORLAR”

Kullanıcıya bir dosya gönderiliyor.Bu dosyalarda birtakım zaafiyetler olabiliyor. Bu dosyanın adını korona virüsü olarak yapıyorlar.

Kişi bunu dinlediğinde bir panik hissediyor ve bu bilgiyi yakınındakilerle paylaşmak istiyor. Siber saldırganlar bunu gayet iyi biliyor. Bunu kullanarak elden ele bu zafiyetin maalesef tüm telefon, tablet ve bilgisayarlara yayılmasına sebep oluyorlar. Bu şekilde de bütün kişisel bilgiler, kimlik bilgileri, kredi kartı bilgileri gibi çok önemli şeyler, fotoğraf ve notlar tamamen risk altına alınmış oluyor” şeklinde konuştu.

“KORONA VİRÜSLERİ MESAJLAŞMA UYGULAMALARI VE E-POSTA ÜZERİNDEN GÖNDERİLİYOR” 

Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan açıkladı: “Bu linkler veya dosyalar büyük oranda mesajlaşma uygulamaları ve mail ortamı ile gönderiliyor.Kullanıcılar tıklamalarını engelleyemeyecekleri linkler gönderiliyor. Bu linklere girildiği zaman da bütün ortamı hacklemiş oluyorlar.

“KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI ?”

Telefon ve bilgisayarlardaki uygulamaların güncel olmasına dikkat edilmeli. Cihazlarda muhakkak güvenlik duvarı yazılımı kullanılmalı.

İlgili kurumlar gerekli açıklamaları yapıyorlar.Resmi kurumlardan açıklama yapılmadığı sürece bir aşının bulunduğunu bildiren herhangi bir link ya da herhangi sesli bir mesaj, dosya gelirse bunları hiç bir şekilde açmadan hemen silmek gerekiyor.

“BİR SÜRÜ MESAJ GELİYOR, AÇMADAN HEMEN SİLİYORUM”

İnsanlar sanal ortamdaki virüslere karşı tedbirini almış. Telefonuna gelen bu tür linkleri açmadığını söyleyen, Hakan Taşkıran, “Dikkat ediyoruz. Bazen telefonlarımıza mesajlar geliyor. Açmıyoruz bile hemen siliyoruz. Bir sürü mesaj geliyor. Hiçbirini açmıyoruz” şeklinde konuştu. Ayhan İnci ise “Bilmediğim bir yerden e-posta ya da link gelirse açmıyorum” dedi.