Teknolojix Haber
YAŞAM

Korona virüste kritik gelişme!

Korona virüste umutlandıran bir gelişme daha. Son hızla devam eden korona virüs aşısı çalışmalarında bir son dakika gelişmesi yaşanıyor. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, potansiyel koronavirüs aşısının, 23 Nisan Perşembe günü insanlar üzerinde denenmeye başlanacağını bildirdi.

Hancock, basın toplantısında, Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen potansiyel aşıda deneme aşamasına geçileceğini söyledi.

Bu kapsamda insanlar üzerindeki testlerin perşembe günü başlayacağını açıklayan Hancock, ayrıca Oxford Üniversitesi ve Londra’daki Imperial College’a klinik çalışmalar için 20 milyon sterlin katkı sağlayacaklarını da kaydetti.

Başarı şanslarının yüzde 80 olduğunu duyuran Oxford Üniversitesi ekibi de eylül ayına kadar yaklaşık bir milyon doz aşıyı hazır hale getirmek istiyor.

“ChAdOx1” adı verilen potansiyel aşı, şempanzelerde gribe yol açan bir adenovirüsün genetiği değiştirilerek üretildi.

Virüsün genetiğiyle, insan vücudunda gelişmesi engellenecek şekilde oynanırken koronavirüsün insan hücrelerine tutunmasını sağlayan çivi proteini üreten genetik unsurlar eklendi. Aşının, virüsün ürettiği çivi proteine yapışarak onun hücrelere nüfuz etmesini önleyecek antikorları üretmesi amaçlanıyor.

Dünyada aralarında Türkiye’nin de olduğu 70’den fazla ülkede bilim insanları, koronavirüse karşı aşı bulmak için çalışmalar yürütüyor.

Related posts

Okullar tatil edildi: İlk, orta, liseler bir hafta tatil

Fatih Akgün

İstanbul’da 24 saat su kesintisi… Sular ne zaman gelecek?

Fatih Akgün

GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞME CEZAEVLERİNDE

Fatih Akgün

Yorum Yap