Teknolojix Haber
YAZILIM

Korona virüsü bilgisayara da sıçradı! Sakın tıklamayın !!!

Siber saldırganların korona virüsünün internetteki popülaritesinden faydalanıp kötü amaçlı yazılımlarla saldırıda bulunduğu ortaya çıktı.

Kaspersky araştırmacıları, internette korona virüsünden korunma yolları arayan kullanıcıların kötü amaçlı yazılımlarla hedef alındığını belirlendi.

Kaspersky’ın açıklamasına göre,

Saldırganlar, internette koronavirüsten korunma yollarını arayan kullanıcıları zararlı yazılımlarla hedef alırken, kötü amaçlı yazılımları, pdf, mp4, docx gibi güvenilir görünen dosya formatlarının içerisine saklıyorlar. Gerçekte bu dosyalar, bilgisayarların ve ağların çalışmasını engelleyen ya da verileri silen, engelleyen, değiştiren veya kopyalayan Truva atları ve solucanlar içermekte.

Kaspersky uzmanları ayrıca, kullanıcıları koronovirüsten ve hava yoluyla bulaşan diğer enfeksiyonlardan da koruyan bir oksijen maskesi önerisi içeren spam e-postaları da tespit etti.

Kullanıcılar, linke tıkladığında oksijen maskelerinin yer aldığı bir sayfaya yönlendiriliyor ve satın almayı tamamlamaları için kredi kartı bilgilerinin girilmesi istenmekte.

 “Sayfaya doğrudan yasal site üzerinden erişin”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Zararlı Yazılım Analisti Anton Ivanov, tüm dünyada gündemde olan koronavirüsün, siber suçlular tarafından tuzak olarak kullanılmaya başlandığını belirtti ve şunları kaydetti:

“Şimdiye kadar Kaspersky tarafından 32 tekil dosya tespit edildi. Şu anda bu zararlı yazılımlardan etkilenen kullanıcıların sayısının yeteri kadar yüksek olmamasından dolayı yazılımların dağıtım metodlarını belirleyemiyoruz. Ancak önceki vakalara bakarak kullanıcıların bunları saldırganlar tarafından hazırlanan koronavirüsü dosyaları ve e-postalarıyla aldıklarını söylenebilir. İnsanlar, sağlıklarından şüphelendikçe koronavirüs ile ilgili olduğu söylenen bu tip sahte dosyaların içine saklanmış daha çok zararlı yazılım görebiliriz.”

Kaspersky, zararlı yazılımların kurbanı olmamak için kullanıcılara şu önerilerde bulunmakta:

“Özel içeriklere yönlendirdiği iddia edilen şüpheli bağlantılardan kaçın. Güvenilir bilgi için resmi kaynaklara başvurmalısınız. İndirdiğiniz dosyaların uzantılarına inceleyin. Belgeler ve video dosyaları uzantılarının .exe veya .lnk olmaması gerekir. e-posta yoluyla çok avantajlı bir indirim teklifi alırsanız linki dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun; bazen görünenden farklı da olabilir. Eğer varsa sayfaya doğrudan yasal bir web sitesi üzerinden erişin.

Related posts

Google’ın Gelişmiş Koruma Programı, Nest Cihazlara Geldi!

Fatih Akgün

IOS 14 ile Gelişmiş Widget’lar

Fatih Akgün

Android 11’de Büyük Yenilik!

Fatih Akgün

Yorum Yap