Teknolojix Haber
BİLİM

Korona Virüsü O Laboratuvardan Mı Çıktı?

ABD istihbaratının, dünya çapında salgına yol açan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Çin’de bir laboratuvardan çıkmış olma ihtimalini araştırdığı bildirildi.

Dünya çapında 2 milyondan fazla kişiye bulaşan corona virüs salgınıyla ilgili araştırmalar devam edyor. Wuhan Viroloji Enstitüsünün ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilen deneyler sonrasında ortaya çıktığı iddia edilmişti. ABD istihbaratının corona virüs salgının sıfır noktası kabul edilen Wuhan‘daki viroloji laboratuvarında üretildiği iddialarını araştırdığı belirtildi.

 ABD istihbarat ve ulusal güvenlik kurumları 

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentindeki deniz ürünleri gıda pazarını ziyaret eden kişilerde görüldüğü için orada ortaya çıktığı sanılan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19)  aslında Wuhan‘daki bir laboratuvardan yanlışlık sonucu çıkıp insanlara bulaşmış olma ihtimali üzerinde duruyor.

Amerikan istihbarat kaynakları, Çin’in virüsü biyolojik silah olarak geliştirdiğinin düşünülmediğini  belirterek. Laboratuvar ortamında üzerinde çalışılırken yapılan bir hata ya da biyolojik materyalin kötü muhafazası sonucu çalışanlara bulaşarak dışarı çıkmış olabileceğini belirtti.

İstihbarat kaynakları, bunun yalnızca bir teori olduğunu, istihbarat örgütlerinin büyük etkilere yol açan bu tip olaylarda çok sayıda farklı ihtimali göz önüne alan soruşturmalar yürütmesinin doğal olduğunun altını çizdi.

İngiliz Daily Mail gazetesi , pandemi haline gelen salgının doğduğu yer olabilecek laboratuvarda, mağaradaki yarasalar üzerinde araştırmalar yaptığını yazmıştı.

Ortaya çıkan belgeler, Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün Yunnan‘ın bin 600 kilometre uzağında bulunan mağaralarda yakalanan memeliler üzerinde deneyler yaptığını gösteriyordu.

Üstelik bu deneylerin, ABD hükümetinden 3.7 milyon dolarlık hibe ile finanse ediliyor olması ortaya çıkmıştı. Gazetenin geçen hafta ortaya çıkardığı bu belgelerin ardından, yetkililer salgının enstitüden sızan bir virüsden kaynaklanmış olabileceğinden korkuyorlardı.

Uzun bir süredir komplo teorilerine konu olan bu iddia,  Washington Post gazetesinin yayımladığı bir haberle yeniden gündeme taşındı.

Gazete, Wuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarını ziyaret eden iki elçilik görevlisinin Ocak 2018’de Dışişleri Bakanlığı’nı laboratuvarın güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu ve burada yapılan çalışmaların SARS benzeri bir salgının başlamasına neden olabileceği konusunda uyardığını yazdı.

Doğrulanmamış bir iddiaya göre,

Enstitüdeki bilim adamları virüsü içeren kanın yanlışlıkla havaya püskürtülmesinden sonra enfekte olmuş ve daha sonra yerel halka bulaştırmış olabilirler.

Şimdiyse Daily Mail, gazetesi, bilim insanlarının ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilen deneyler yaptığını ortaya çıkardı.

 

ABD’den yapılan yardımlarla deney yapması için yetkilendirilen Wuhan laboratuvarının, bir proje kapsamında yarasalar üzerinde deney yaptığı öğrenildi.

Araştırmanın sonuçları Kasım 2017’de ‘SARS ile ilişkili corona virüslerin zengin gen havuzunun keşfi, SARS corona virüsünün kökeni hakkında yeni görüşler sunuyor’ başlığı altında yayınlandı.

Çalışma şöyle özetlendi: ‘Yunan’daki bir mağarada bulunan yarasalar yakalandı ve laboratuvar deneyleri için kullanılan coronavirüsler için örneklendi.”

“Tüm örnekleme prosedürleri, Wuhan Viroloji Enstitüsü Hayvan Etiği Komitesinin onayı ile veterinerler tarafından gerçekleştirildi.”

“Yarasa numuneleri, Nisan 2011 ile Ekim 2015 tarihleri ​​arasında Çin’in Yunnan Eyaleti, Kunming’de tek bir yerde (mağarada) doğal yaşam alanlarında farklı mevsimlerde on kez gerçekleştirildi. Yarasalar tuzağa düşürüldü ve dışkı sürüntü örnekleri toplandı.”

Nisan 2018’de yayınlanan bir başka çalışma, ‘yarasa kökenli HKU2 ile ilişkili bir corona virüsün neden olduğu ölümcül domuz akut ishal sendromu’ olarak adlandırıldı ve araştırmayı şu şekilde açıkladı:

“Çin’deki domuz çiftliklerinde 2016 yılında yarasalardan yayılan bir corona virüs salgını sonrasında, yarasalar bir mağarada ele geçirilmiş ve numuneler alınmıştır.”

Bilim adamları, virüsü laboratuar ortamında büyüttü ve üç günlük domuz yavrularına enjekte ettiler. Hasta domuzcuklardan alınan bağırsak örnekleri öğütüldü ve diğer domuz yavrularına da verildi.

Üst düzey yetkililer, son istihbaratlarla beraber, virüsün hayvanlardan kaynaklandığı yani ‘zoonotik’ olduğunu söylerken, bir Wuhan laboratuvarından sızdıktan sonra insanlara yayıldığını göz ardı etmiyor.

Geçen hafta, Wuhan Jinyintan Hastanesi’ndeki bir doktor olan Cao Bin‘in açıklamalarından sonra sonra hayvan pazarı teorisine şüphe ile bakılmaya başlandı.

Açıklamaya göre enfeksiyon teşhisi konan ilk 41 hastanın 13’ünün pazarla herhangi bir teması olmadığını ortaya çıkmıştı.

Doktor Bin, “Deniz ürünleri pazarının virüsün tek kaynağı olmadığı açık görünüyor” ifadelerini kullanmıştı.

Çin’deki en en gelişmiş laboratuvar olarak bilinen 250 milyon Lira değeridneki Wuhan Viroloji Enstitüsü, kötü şöhretli yaban hayatı pazarından 16 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Related posts

Koronavirüse Karşı Kullanılması Muhtemel Geçici Tedavi

Yasemin ACAR

“Terminatör böcekler” ormanları zararlı böceklere karşı koruyacak!

Büşra Seyhan

Çin’de en son yapılan Corona Virüs analizi: Kimler daha çok etkileniyor?

Yorum Yap