Teknolojix Haber
BİLİM

Koronavirüs kaç derecelik sıcaklığa dayanıyor?

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs hakkında en çok merak edilenlerden biri de virüsün hangi sıcaklıkta yaşayabildiği konusuydu. Hong Kong Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, koronavirüs 4 derecelik ısıda uzun süre aktif kalırken 70 derecelik sıcaklığa ise 5 dakika dayanabiliyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ölümcül koronavirüs ile ilgili bir sır daha açığa kavuşturuldu. Hong Kong Üniversitesi’nde bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda, koronavirüsün 4 derecelik ısıda uzun süre aktif kalmayı sürdürdüğü ortaya çıktı.

Dezenfeksiyon yapılmazsa etkisi 14 gün sürüyor

Medrxiv sitesinde yayınlanan verilere göre araştırmacıların çıkardığı sonuçlar, koronavirüsün 4 derecelik sıcaklıkta uzun süre stabil kaldığını, dezenfeksiyon yapılmaması durumundaysa etkisinin ancak 14 gün sonra düşmeye başladığını ortaya koydu.

70 derece sıcaklıkta 5 dakikada kayboluyor

Bunun yanı sıra koronavirüsün yüksek ısılara dayanamadığı ve 70 derece sıcaklıkta 5 dakika içinde etkisini yitirdiği kaydedildi.

Maskelerde 7 gün kalabiliyor

Virüsün çeşitli nesnelerin yüzeyinde ne kadar kalabildiğini de araştıran bilimciler, Koronavirüs’ün kağıt üzerinde en fazla 3 saat kalabildiğini, giysiler ve işlenmiş ahşap üzerinde 2 güne kadar, cam yüzeyde 4 güne kadar, plastik yüzeylerde ise 1 haftaya kadar dayanabildiğini saptadı. Koronavirüs’ün tıbbi maskelerin dış yüzeyinde 7 güne kadar kalabileceğini belirleyen uzmanlar, maskelerin titiz bir şekilde dezenfekte edilmesi çağrısında bulundu.

Bosanski jezik

Temperatura na kojoj koronavirus opstaje?

Prema istraživanju provedenom na Univerzitetu u Hong Kongu koronavirus može dugo ostati aktivan na 4 stepena Celzijusa. Ako se ne vrši dezinfekcija, njegovo dejstvo traje 14 dana. Na temperaturi od  70 stepeni Celzijusa može izdržati 5 minuta.

Nestaje za 70 minuta na 5 stepeni

Uz to, primijećeno je da koronavirus nije mogao izdržati visoke temperature te je unutar 5 minuta nestao na temperaturi od 70 stepeni.

Može se zadržati u maskama 7 dana

Naučnici, koji su takođe istraživali koliko dugo virus može ostati na površini različitih predmeta, otkrili su da koronavirus može trajati do 3 sata na papiru, do 2 dana na odjeći i obrađenom drvetu, do 4 dana na staklenoj površini, a na plastičnim površinama do 1 sedmicu. 

Related posts

FİBER ROKET FIRLATICI NASIL ÜRETİLİYOR?

Fatih Akgün

Oğuz Türkleri: İpek Yolu’ndaki en eski evcil kedinin sahipleri!

Büşra Seyhan

Teşhiste yeni umut…

Meryem ACAR

Yorum Yap