Teknolojix Haber
YAŞAM

Koronavirüs Ölümleri Erkeklerde Neden Daha Fazla Oluyor?

Koronavirüs salgını bazı kişilerin ciddi şekilde etkilenmesine yol açıyor.Açıklanan raporlara göre ise erkeklerin ölme olasılığı kadınlardan daha yüksek olarak görülüyor. Peki bu farkın sebebi ne? Uzmanlar bu konu hakkında açıklama yaptı.

İlk günlerden beri, epidemiyologlar COVID-19’un erkekleri kadınlardan daha fazla öldürdüğünü ancak bunun neden olduğuna dair kesin bir cevap bulamadığını söylüyor. Halihazırda artan sayıda vaka yaşayan ülkelerin, istatistikleri bildirirken bu kritik faktörü takip etmemesi yüzünden bazı aksaklıklar yaşanıyor. Doğru cinsiyet verilerinin, doktorların yüksek riskli hasta kategorilerini daha iyi anlamalarına ve tarama, test ve tedavi yöntemlerini buna göre uyarlamalarına yardımcı olacağı biliniyor.

En önemli sebep sağlıksız alışkanlıklar

Araştırma enstitüsü Global Health 50/50 ile çalışan CNN, erkeklerin ölüm olasılığının kadınlardan neden daha fazla olduğunu anlamak amacıyla çeşitli ülkelerden gelen COVID-19 verilerini analiz etti. Raporda, sigara ve alkol tüketimi de dahil olmak üzere sağlıksız alışkanlıklar erkeklerde kadınlara oranla daha fazla bulunuyor. Bazı araştırmacılar ise kadınların viral enfeksiyonlara karşı erkeklerden daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduklarını, doğurganlık özelliklerinden ötürü yaşamlarının bir kısmını yabancı bir bedenle beraber geçirdikleri için bu konuda avantaj sağladıklarını aktardı.

Kronik Hastalıklar Tetikleyici Oluyor

Kadınlara oranla Erkeklerde daha fazla görülen hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar ve kronik rahatsızlıklarda covid-19’un tetikleyicisi.

 

 

Related posts

2020 Eurovision şarkı yarışması iptal edildi

Fatih Akgün

Son Dakika! Bakan Koca’dan 40 şehir Açıklaması…

Meryem ACAR

TÜBİTAK Flaş Karar!! Öğrenciler İçin Dergileri Ücretsiz Erişime Açıldı

Fatih Akgün

Yorum Yap