Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber

Koronavirüs Önlemlerini Kaldırmak İçin 3 Soru

Dünya Sağlık Örgütü’nden, Koronavirüs Önlemlerini Kaldırmak İçin 3 Soru

WHO, yani Dünya Sağlık Örgütü, Koronavirüs salgını için alınan önlemleri azaltmaya başlayan ülkelerin, bu 3 soruyu cevaplaması gerektiğini düşünüyor.

Geçtiğimiz beş ay içerisinde COVID-19 salgını nedeniyle Dünya genelinde 4 milyondan fazla insan hastalandı ve 290.000’den fazla kişi hayatını kaybetti. Pek çok ülke mümkün olduğunca fazla kişiyi korumak ve hastalığın bulaşmasını yavaşlatarak sağlık hizmetlerinin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için çeşitli karantina önlemleri aldı.

Haftalar boyunca bu önlemler sürdürüldükten sonra, bu ülkelerin bazıları önlemleri azaltma kararı aldı. Şimdi de Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hükumetlerin bu önlemlerin yavaş bir şekilde kaldırılıp kaldırılmamasına karar vermelerine yardımcı olmak için, kendi kendilerine şu üç soruyu sormalarını istedi: “Öncelikle, salgın kontrol altında mı? İkincisi, sağlık sistemi, belli önlemlerin gevşetilmesinden sonra artabilecek olan vaka sayısı ile başa çıkabilecek durumda mı? Üçüncüsü, kamu sağlığı takip sistemi vakaları ve temaslarının yanı sıra vakaların artışını belirleyerek yönetme yeteneğine sahip mi?”

Bu sorular, geçtiğimiz günlerde WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından yapılan medya açıklamasında soruldu.

WHO, bütün bu soruların cevabı evet bile olsa, durumun hızlı bir şekilde geri dönebileceğini de söylüyor. Geçtiğimiz hafta sonu içerisinde hem Güney Kore hem de Almanya’da vakalarda yükselme gözlemlendi. Bu iki ülke, karantina kararlarında gevşemeye giden ülkeler arasında. Benzer bir şekilde salgının ilk başladığı düşünülen yer olan Wuhan’da da yaklaşık bir ay önce önlemler gevşetildiğinde vakaların arttığı gözlemlenmişti.

Testlerin yaygın olarak yapılmadığı ülkeler başta olmak üzere, pek çok ülkede normalleşme adımlarının erken atıldığı hakkında endişeler bulunuyor. Vaka sayılarında erken yaşanacak ikinci bir sıçrama, ölüm sayısının çok daha fazla artmasına neden olabilir.

Ancak WHO, ekonominin de yaşamı etkilediğini belirtiyor: “Bu yüzden yaşamı ve geçimi korumak için karantina önlemlerinin yavaş, düzgün bir şekilde kaldırılmaları lazım. Böylece ekonomileri harekete geçirirken virüsü takip etmek ide mümkün olacaktı

Related posts

31 İle Giriş-Çıkış Yasağı Uzatıldı!

Fatih Akgün

Çocuklarını teknolojiden uzak tutan büyük teknoloji şirket yöneticileri

Fatih Akgün

Diablo 4 ne zaman piyasaya sürülecek

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap