Teknolojix Haber
YAŞAM

Koronavirüs Salgını, Beraberinde Bu Sorunu Getirdi.

Koronavirüs Salgını, İnternetle İlgili Ciddi Bir Sorunu Beraberinde Getirdi

Koronavirüs salgını sonrası artan uzaktan eğitim uygulamaları ve eve kapanmak zorunda kalmamız, internetle ilgili, bir çok kişinin farkına bile varamadığı ciddi bir sorun beraberinde geldi.

Birleşmiş Milletler’in bir ajansı olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), bazı çocukların, Koronavirüs salgını nedeniyle erken yaşta online ortamlara itildiği konusunda bir uyarı yayınladı. Birlik, küçük yaşta web erişimi sağlanan ve online ortamlarda daha fazla vakit geçiren çocukların siber zorbalık ve diğer riskler ile karşılaşma ihtimallerinin arttığını belirtiyor.

ITU’nun tahminlerine göre normalde okulda olması gereken 1,5 milyar çocuk, şu anda evlere kapanmış bulunuyor. Uzaktan eğitim uygulamaları ve can sıkıntısının azaltılması gibi nedenlerle de çocuklar, internette çok fazla vakit geçirmek zorunda kalıyor.

Bir ITU direktörü olan Doreen Bogdan-Martin, konu hakkında yaptığı açıklamada çocukların; ailelerinin istediklerinden daha önce ve kendilerini koruyacak yetenekleri edinmeden online olmaya başladığını açıkladı. Bogdan-Martin, internete erişimin çocukların eğitimi için çok önemli olduğunu söylerken, yine de bu erişimin hayatı yönlendirmemesi gerektiğinin de üstüne bastı.

ITU, şu anda çocukları online ortamlarda korumak için standartlar ve yönergeler hazırlıyor ve birkaç hafta içerisinde bunları yayımlamayı planlıyor. Çocuklarının internet kullanımı konusunda endişe duyan aileler ise bu süre içerisinde ekran süresini sınırlayan veya çeşitli internet sitelerine erişimi engelleyen araçları kullanabilirler.

Related posts

Ortaokul öğrencisinden dikkat çeken proje!

e-Nabız’dan Kovid-19 test sonuçlarına Ulaşılabilecek

Fatih Akgün

Sağlık Çalışanlarının Koronavirüsle Mücadelesini Yansıtan Duygu Dolu 15 Görsel

Fatih Akgün

Yorum Yap