Teknolojix Haber
BİLİM

Koronavirüs Tedavisinden Sonra İyileşen İnsanların Tekrarlanan Testleri Neden Pozitif Sonuçlandı?

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altında almaya devam ederken bir taraftan hastalığa yakalanan insanlar iyileşmeye devam ediyor. Ancak iyileşen insanların tedbir amaçlı yeniden yapılan testleri pozitif sonuçlar verebiliyor. Bilim insanları iyileşen insanların COVID-19 testlerinin pozitif çıkma nedenlerini açıkladılar.

Çoğunluğu Çin’de olmak üzere 82.000’den fazla insan koronavirüse yakalandıktan sonra iyileşti. İyileşen insanlar araştırmacılara, hastalığın tedavisi ve aşının geliştirilmesi için yol göstermeye devam ediyorlar. Ancak hastanelerden iyileştiği için taburcu edilen insanların küçük bir kısmının kontrol testlerinde pozitif sonuçlar elde edildi.

Şu ana kadar Çin’de 100, Japonya’da 1, Güney Kore’de 1, İtalya’da 1 ve ABD’de 1 kişinin iyileştikten sonra COVID-19 testinin pozitif çıktığı açıklandı. En ilgi çekici vaka  ABD’de 36 yaşındaki bir adamdı. ABD’de iyileştiği için testleri negatif çıkan adam hastaneden taburcu edildikten 5 gün sonra koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. İtalya’da da tedavi sonrası iyileştiği için taburcu edilen bir kişi, testlerinin yeniden pozitif çıkması üzerine tekrardan karantinaya alındı.

Koronavirüs testleri

Koronavirüsten kurtulan insanların bu şekilde testlerinin yeniden pozitif çıkması, bilim insanlarını derin düşüncelere itti. Uzmanlar, bağışıklık sisteminin tıpkı gripte olduğu gibi koronavirüse karşı da rol aldığını, bu nedenle iyileşme sonrası testlerinin pozitif olmasının enfeksiyonun yeniden gerçekleştiği anlamına gelemeyeceğini iddia ediyorlar.

Hong Kong Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu müdürü Dr. Keiji Fukuda, “Enfeksiyon kaparsınız bağışıklık sisteminiz bu virüse karşı canlanır. Bu durumda olduğunuzda tekrar enfekte olmak, bağışıklık sisteminizde bir sorun olmadıkça sıra dışı olur” dedi.

covid 19 ülke istatik ile ilgili görsel sonucu

Uzmanlar iyileşen insanların vücudunda hala hareketsiz virüs parçalarının olabileceğini, bunların taburcu sonrası yapılan testlerde pozitif sonuçların ortaya çıkmasına neden olabileceğini varsayıyorlar.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Klinik Araştırmalar ve Özel Projeler yöneticisi Dr. Clifford Lane, yeniden enfeksiyonu kanıtlamanın en iyi yolunun her iki enfeksiyonunda genomlarının sıralanmasının ve aralarındaki farklılıkların ortaya çıkarılması olduğunu söyledi.

Genom sıralamasından sonra yapılacak karşılaştırmada bir farklılık ortaya çıkması, virüsün mutasyona uğramış olduğunu gösteriyor olabilir. Hızlı bir şekilde mutasyona uğrayan virüsler, aşı geliştirilmesini engeller. Bu nedenle iyileştikten sonra testleri pozitif çıkan hastalar özel olarak incelettirilecektir.

Koronavirüs testleri

Bu testlerin pozitif çıkmasının nedenleri arasında hastaların erken taburcu edilmesi ve testlerdeki insan hataları da olabileceğini düşünmeliyiz. Özellikle Çin’de taburcu edilen insanların bir kısmının başlangıç semptomlarını gösteren insanlardan daha ağır semptomlar gösterdiğini söyleyen raporlar mevcut. Ancak Çin makamları bu insanların virüs salgını açısından artık tehlike altında olmadığını ifade ediyorlar. İyileşen hastaların yeniden yapılan testlerinin pozitif çıkması tedirginlik oluşturacak bir durum değil. Sayı istisna sayılabilecek kadar az. Umarım kısa zamanda dünya bu salgından en az hasarla kurtulur.

 

Related posts

Görüntü Kalitesini Artıracak ‘Kristal İçinde Kristal’ Üretildi

admin

Dünya’dan 330 ışık yılı uzaklıkta keşfedilen “yavru öte gezegen”

Fatih Akgün

Sıtma İlacı Deneniyor! Almanya Koronavirüse Karşı Bu İlacı Depoluyor…

Meryem ACAR

Yorum Yap