Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel)

Koronavirüs testi süresini kısaltan uygulama !

Savunma Sanayiinden koronavirüs test süresini kısaltan uygulama geldi. Savunma sanayii de kullanılan BIOSENS sistemi Kovid-19 test süresini kısaltacak. Bu uygulama ile test süresi 60 dakikaya inecek.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı (SSB) İsmail Demir, NANOBİZ firmasını tebrik etti. Nanobiz firması kendi geliştirdiği BIOSENS sistemini yerli ve milli Kovid-19 test kiti üretimine entegre etmeyi başardı.

Yazılı açıklama yapan Demir, Türkiye’nin savunma sanayiindeki tecrübesini sağlık alanına da taşımak ve milli teknoloji hamlesini bu alanda da gerçekleştirmek için çalıştıklarını belirtti.

Başkanlığın koordinasyonunda firmalarla çalışmalara devam ettiklerini belirten Demir, şunları kaydetti:

“Laboratuvar ortamında sağlıklı sonuçlar veren BIOSENS sisteminin, uygulama alanındaki test sürecini müteakip kısa zamanda seri üretimine geçmesini bekliyoruz. BIOSENS sisteminin, Kovid-19 tanısı konmasında sağlık çalışanlarımız için büyük bir kolaylık oluşturacağına inanıyorum. Yerli ve milli imkanlarla bu sistemi geliştiren NANOBİZ firmasını tebrik ediyorum.”

Test sürecini 60 dakikaya indirecek

Kovid-19 hastalığının ülkemizde görülmesinden sonra, Demir’in savunma sanayii sektörüne yaptığı çağrı ve temasların ardından, savunma sanayii firmaları sağlık sektörüne katkı verecek çalışmalarını hızlandırdı.

SSB’den yapılan açıklamaya göre, ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Avni Öktem liderliğindeki NANOBİZ Ar-Ge Ekibi, öncelikle savunma sanayiinde kullanım için geliştirdikleri BIOSENS sistemini, Kovid-19 virüsünün yüksek doğrulukla moleküler tanısını yapabilecek şekilde adaptasyon çalışmalarına hız verdi.

Bu kapsamda geliştirilen “LAMP4U Kovid-19 moleküler tanı kitleri”nin BIOSENS sistemi kullanılarak uzun ve zahmetli numune hazırlığı gerektirmeden hastadan alınan örneklerde 60 dakika içerisinde yüksek doğrulukla sonuç verebildiği görüldü. Testin sahada yapılabilmesi, numune hazırlığı ile 3-4 saat süren “PCR” test sürecini yaklaşık 60 dakikaya indirerek hızlı sonuç vermesi ve kısa bir kullanıcı eğitiminden sonra kolay kullanımı ile BOISENS sisteminin yerli ve milli bir çözüm olarak maliyet avantajı da sağlayacağı belirtildi.

Related posts

Sanal gerçeklik teknolojisi, doğum fotoğrafçılığının yerini almaya başladı…

Meryem ACAR

YouTube’dan Nefret Söylemine Karşı Sert Ve Katı Önlemler

Fatih Akgün

Türkiye’de Lityum iyon pil üretim fabrikasının inşaat temelleri atılıyor

Emre

Yorum Yap