Teknolojix Haber
YAŞAM

Koronavirüs Vakası 5’e Yükseldi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: ”Aynı aile içinde 3 kişiye daha koronavirüs tanısı kondu”

Bilim Kurulu sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplam koronavirüs vaka sayısının 5’e yükseldiğini söyledi. Hastahanelere ziyaretçi kısıtlaması geldi, sürekli ilaç kullananlar hastaneye gelmeden ilaç alabilecek. Alo 184 SABİM Danışma Hattı, korona enfeksiyonuna özel bir danışma hattına dönüştürüldü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili açıklama yaptı. Daha önce aynı aileden iki kişiye bu teşhisi koyduklarını hatırlatan Koca, “Bu aileden üç kişiye daha tanı koyduk” açıklamasında bulundu.

Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Sabah erken saatlerde kamuoyu ile ikinci vakayı paylaştık. 10 Mart itibari ile olayın Türkiye’deki seyri diğer ülkelere göre avantajlı konumunda. Tedirgin olmamalıyız. DSÖ benzer bir tabloyu yaklaşık 20 yıl önce de ilan etmişti. Dün Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bir toplantı yaptık. Katılımcı sayısı 40’ın üzerindeydi. İleriye dönük pek çok tedbir konuşuldu.”

ALO 184 Korona Danışma Hattı’na dönüştürüldü

Yeni aldığımız tedbirler ise, hastanelerimize ziyaretçi kısıtlaması getiriyoruz. Mesai saatleri içerisinde ziyaretçi alınmayacak. Kamu çalışanlarından kronik hastalığı olanlar kolaylıkla izin alabilecek. Vatandaşımızın herhangi bir hastalık bulgusu olduğunda ALO 184’ü arayabileceği, korona enfeksiyonuna dair bir hat kurmaya başladık. İlk, orta ve liselerin 16 Mart’tan itibaren tatil edildi, ara tatil öne çekildi. Üniversitelerin ise 3 haftalık bir arası var. Ayrıca dün bir genelge ile kamu görevlilerinin yurt dışı seyahatlerini kısıtlayan bir açıklama oldu. Yurt dışından dönen 14 gün kuralının olduğunu biliyorsunuz. Bugün yayınlanan 14 gün izinli sayılacak karar çıktı. Sağlık kurumlarına gitmelerine gerek kalmayacak.

Related posts

Açıköğretim Sınavları ONLİNE Yapılacak

Fatih Akgün

İdlib saldırısı sonrasında sosyal medyada soruşturma!

Fatih Akgün

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Feyiz koronavirüsü nasıl yendiğini anlattı.

Fatih Akgün

Yorum Yap