Teknolojix Haber
DONANIM

Koronavirüse Karşı Aşı ve İlaç Geliştirmek İçin Süper Bilgisayardan Yardım Alınıyor

Bilim insanları, koronavirüsün insana nasıl bulaştığına dair fikir vermesini bekledikleri büyük bir bilgisayar modeli hazırlıyor. Modelin ilk kısımlarını test eden bilim insanları, böylece bu konuda ilk adımı atmış oldu. Çalışmalar kapsamında Texas Gelişmiş Bilgi İşlem Merkezi’ndeki (TACC) Frontera süper bilgisayarındaki kod optimize edildi. Modelden elde edilen bilgi, araştırmacıların koronavirüsle mücadele etmek için yeni ilaçlar ve aşılar üretmelerine yardımcı olabilir.

San Diego Üniversitesi’nden Profesör Rommie Amaro, koronavirüsün ilk tam atom modelini oluşturmak için yürütülen çalışmalara öncülük ediyor. Amaro, “Parçacığın dışının nasıl göründüğü ve nasıl davrandığı konusunda iyi bir modele sahip olursak moleküler tanımaya katılan farklı bileşenler hakkında iyi bir görüş elde edeceğiz” dedi.

Moleküler tanıma, virüsün ACE2 reseptörleri ve konakçı hücre zarı içindeki diğer hedeflerle nasıl etkileşime girdiğini içeriyor. Amaro, “Farklı çözünürlüklerdeki verileri Frontera gibi liderlik seviyesindeki tesislerde simüle edilebilen tek bir uyumlu modelde birleştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Koronavirüsle mücadeleye süper bilgisayar desteği:

Amaro’nun koronavirüsle ilgili yaptığı çalışma, Şubat 2020’de bilimsel dergi ACS Central Science’ta yayınlandı. Biyokimya profesörünün çalışması, grip virüsünün tüm atom simülasyonlarını temel alıyor. Amaro, grip için Frontera’nın selefi olan Blue Waters süper bilgisayarını kullandıklarını söyledi. Bununla birlikte koronavirüsle yapılan çalışma çok daha hızlı bir şekilde ilerliyor.

 

Related posts

Honor şirketi MagicBook Pro2021 ve Band6’yı tanıttı.

Notebook (Dizüstü Bilgisayar) Fiyat Listesi (10 Ağustos-15 Ağustos)

Fatih Akgün

ASELSAN ile görünmez denizaltılar

Fatih Akgün

Yorum Yap