Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel)

Koronavirüse karşı önemli bir atılım daha : Yerli ve milli solunum cihazımızı ürettik !

Koronavirüs ile ilgili ilk günden beri aldığı önlemlerle mücadele konusunda başarılı bir grafik çizen Türkiye bu alanda önemli bir gelişme daha kaydetti:

2012 yılında bütünüyle yerli sermaye ile kurulan ve sağlık sisteminin ihtiyaçlarını karşılama üzerine çalışmalar yürüten Biosys firması, ilk yerli ve milli medikal solunum cihazını üretmeyi başardı. Şimdilik pilot düzeyde olan cihaz oldukça başarılı.

Bisosys şirketi, hastanelerde ihtiyaç duyulan cihazların Ar-Ge ve üretimi ile ilgili çalışmalar yapıyor. Üretilecek cihaz, yaşanacak acil durumlarda ölüm vakalarını en aza indirecek öneme sahip. Koronavirüs tedavi süreci için kritik önemi olan cihaz, hastaların iyileşme sürecinde önemli rol oynayacak.

Korona virüs salgınına karşı mücadelede medikal solunum cihazları büyük önem taşıyor. Tüm ülkeler gelişmiş solunum cihazı olan Ventilatör üretimine ağırlık veriyor.

Medikal ventilatör denilen bu cihazların seri üretimi için tüm şirketler ve liderler harekete geçmiş durumda. Tesla’nın kurucusu ve patronu Elon Musk, Amerikalı Medtronic ile bir araya geldiklerini ve işbirliği yapacaklarını açıkladı. Tesla’nın  üretildiği fabrikaların, bu cihazları üretmesi ve teknolojisini paylaşması bekleniyor.

Bu açıklamadan sonra Baykar CEO’su Selçuk Bayraktar da bir açıklama yaptı ve yerli şirketimiz Bisosys ile prototipleri hazırlama ve sonrasında da seri üretime geçme konusunda ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da bu inisiyatife destek olacaklarını bildirdi ve girişimcileri tebrik etti.

Korona virüs salgınından güçlü çıkabilmek için ilk olarak herkesin bilinçli hareket etmesi, sonrasında da acil durumlar için ihtiyaç duyulan bu teknolojilere ihtiyacımız var. Maske, eldiven, yoğun bakım ünitesi, medikal vantilatör, ihtiyaç duyulan en önemli ürünler arasında. Bu ürünlerin her durumda yetecek kadar stoklanmasına ve dağıtım ağının sağlıklı çalışması hayati önem taşıyor.

Related posts

Teknofest 2020’de Gazi Şehrimizde Yapılacak

Fatih Akgün

Spor Aktivite Platformları!Artırılmış ve Sanal Gerçeklik Teknolojilerini de Dijitalleştirdi…

Meryem ACAR

Age of Empires 4 açıklandı bakalım neler var!

Fatih Akgün

Yorum Yap