Teknolojix Haber
MOBİL YAŞAM

Koronavirüse karşı telefonları nasıl temizleyelim ?

Çin’de ortaya çıkan ve artık küresel çapta bir salgın haline gelen koronavirüse devletlerden şirketlere ve bireylere kadar herkes kendince önlemini almaya çalışıyor. Peki herkesin cebinde olan ve virüs tehlikesiyle iç içe olan telefonlar nasıl temizlenmeli?

En hayati tedbir elleri yıkamak. Cep telefonunuzdaki mikroplardan da endişeliyseniz, telefonları su ve sabunla temizleyebilirsiniz. Londra Üniversitesi’nde mikrobiyoloji uzmanı olan Doktor Lena Ciric, telefonların temizliğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs karşısında en etkili telefon temizleme yöntemleri:

1. İlk olarak telefonu prizden çıkarın, kapatarak kılıfını çıkarın.

2. Bütün büyük telefon üreticileri kimyasal sıvı, jel ve aşındırıcı ıslak bez kullanılmaması yönünde uyarılarda bulunuyor. Sebep ise ekranın koruyucu tabakasına zarar verme ihtimali.

3. Mikrofiber bezi alarak su ve evde kullanılan sabunla ıslatın.

4. Telefonun yüzeyini nazikçe bu nemli bezle silin.

5. Telefonun giriş çıkış noktalarından su kaçırmamaya dikkat edin. Çünkü suya dayanıklı telefonlar bile zaman içerisinde koruma özelliğini yitirebiliyor.

6. Son olarak telefonunuzu temiz bir mikrofiber bezle kurulayın.

Sadece su ve sabun kullanmak bile telefonunuzdan bakteri ve virüsleri etkili bir şekilde temizleyebilir. Ve bunu da küçük bir cihaz ile test edebiliriz. Cihaz, telefonunuzdaki bağış ışık birimi (RLU) değerlerini gösteriyor. Böylece, telefonunuzdaki mikropları ölçüyor.

Rakam ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla mikrop var demektir. Telefonlarınızın ve telefon kaplarının hepsini sabunlu suyla temizlemeden önce ve temizledikten sonra teste tabi tuttuk. Hepsi, bu işlemden sonra artık daha temizdi.

Ameliyat yüzeylerinde 50 ya da daha az bir rakam çıksın isteriz. Bizim yaptığımız testlerde temizlik işlemi sonrası telefonlarımızda ve kılıflarındaki göstergeler, bunun aşağısındaydı.

iPhone kullanıcılarının telefonlarını nasıl temizleyeceklerini daha önce yazmıştık.

Telefonunuzu UVC ışınlarını kullanarak sterilize eden cihazlar da bulunuyor. Bu yöntemin telefonunuza zarar vermesi beklenmiyor. Ancak bazı telefonların ve kılıfların zaman içerisinde renkleri solabiliyor.

Özetle telefonunuza dokundukça, ona mikrop bulaştıracağınızı aklınızdan hiç çıkarmayın. Bu nedenle, ellerinizi düzenli olarak ve iyice yıkamakta fayda var.

Related posts

TÜRKİYE’DE GÜN GÜN KOVİD-19 RAPORU

Fatih Akgün

Rusya’da Yerli Yazılım Şartı

Fatih Akgün

”Ghost Of Tsushima” İçin Nihayet Çıkış Tarihi Belli Oldu.

Fatih Akgün

Yorum Yap