Teknolojix Haber
MOBİL SEKTÖREL

Koronavirüsle ilgili Telekom operatörlerinden ortak açıklama geldi !

Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği  (m-TOD) koronavirüs salgını nedeniyle gerekli tedbirlerin alındığını ; Türkiye’nin her köşesinde iletişim ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için mobil-sabit altyapıları ve dijital servisleriyle hizmete devam ettiklerini açıkladı.

Telekom operatörlerinin en zor koşullarda dahi Türkiye’nin her köşesinde iletişim ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için mobil-sabit altyapı ve dijital servisleriyle vatandaşların yanında olmaya edeceklerini belirten açıklamada:

Koronavirüs salgını yüzünden devletimizin erken ve yerinde aldığı önlemlerle bugüne kadar bu salgından diğer ülkelerden daha az etkilendik. Fakat iletişim ihtiyacı dünyadaki diğer ülkelerde olduğu gibi artış göstermiştir. Telekom operatörleri olarak sorumluluğumuzun farkındayız. Bu amaçla tüm çalışanlarımız, milletimizin taleplerini karşılamak amacıyla gecelerini gündüzlerine katarak büyük bir özveri ile çalışmaktadırlar.

Son günlerde ülkemizdeki yayılımını yakından takip ettiğimiz koronavirüs salgınıyla ilgili devletimizin aldığı kararlar yerindedir.Vatandaşlarımızın bu karar ve tavsiyelere uyması ile, salgının etkisinin kısa sürede azalmasını ümit ediyoruz.Bu süreçte vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik yürüttüğümüz çalışmalarımız hakkında kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz.”

“Çalışanlarımızın sağlığı birinci önceliğimiz”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öncülüğünde, öğrencilerin uzaktan eğitim alabilmesi için tasarlanan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) uygulamasında kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan mobil iletişim desteğini fazlasıyla ve memnuniyetle sağlıyoruz. Öğrencilerimizin uzaktan öğrenme süreçlerine destek oluyoruz.Yurt dışındaki abonelerin konsolosluklarla rahatça iletişime geçememe problemini çözdük.Yurt dışı abonelerinin gerekli bilgilendirmelere erişebilmeleri için; Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne yapılan aramaların ücretsiz hale getirildiği aktarıldı.

“Çalışanlarımızın sağlığı birinci önceliğimiz.”Evden çalışabilecek bütün çalışanlarının işlerini evlerinden yapabilmelerini sağlayan düzenlemeleri hayata geçirdikleri bilgisi verildi.

“Abonelerimiz işlemlerini evlerinden çıkmadan yapabilirler”

Talepleri karşılamak amacıyla açık olan mağazaların, çağrı merkezlerinin ve kritik birimlerin çalışma alanlarını kişisel temas mesafesini artıracak şekilde yeniden düzenledik. Bu ortamlarda Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı hijyen kurallarını uyguluyoruz.

Açıklama şöyle devam etti:

“Veri merkezlerinin, bizlerden hizmet alan şirketlerimizin artan müşteri taleplerine rağmen kendi müşterilerine kesintisiz hizmet vermeye devam edebilmeleri için tam kapasite ile çalışmaya devam etmektedir.

Önümüzdeki günlerde ekosistemimizdeki paydaşlarımıza destek olmak için gerekli çabaları göstereceğiz.

Tüm bunlara ek olarak vatandaşlarımızın mümkün olduğunca evlerinde kalmalarını istiyoruz. Sosyal mesafeyi korumaları gereken bu günlerde abonelerimiz işlemlerini evlerinden çıkmadan yapabilecekler. Bu işlemleri evlerinden, mobil uygulamalarımız (Turkcell Dijital Operatör, Türk Telekom Online İşlemler ve Vodafone Yanımda) ve online kanallarımız üzerinden yapabilirler.

Türkiye’nin her köşesinde iletişim ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için mobil-sabit altyapımız ve dijital servislerimizle vatandaşlarımızın yanındayız. Sektör olarak, Türkiye’nin iletişiminin kesintisiz devam etmesi için durmaksızın çalışmaya devam ediyoruz. İçinde bulunduğumuz bu zorlu süreci devletimizin ve milletimizin birlikteliğiyle hep beraber aşacağımıza inancımız tam. ”

Related posts

2022’de Tüm Modelleri Elektrikli Olacak

Mutlu Sefa

Huawei Mate 40’ın Kamerası ve İşlemcisi İçin Yeni Bir İddia..

Fatih Akgün

Teknoloji Sektöründe Huawei Artık Samsung’a Bağımlı Olmaktan Kurtulacak…

Meryem ACAR

Yorum Yap