Teknolojix Haber
ROBOTLAR

Koronavirüste ” Tetrobo” dönemi !

Tüm Dünya’da kendini yoğun bir şekilde hissettiren koronavirüs salgınına karşı alınabilecek en iyi tebdirlerin başında teması sıfırlamak geliyor. Fakat maalesef sağlık çalışanlarının bu teması sıfırlama şansı normal vatandaşlara göre çok çok düşük oluyor. İşte bu sıkıntıyı gidermek için bir robot tasarlandı.  “Tetrobo” adı verilen robot, İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Pandemi servisindeki hastaların ilaç, yemek gibi ihtiyaçlarını gidermede kullanılacak.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) 3 Boyutlu Tıbbi ve Endüstriyel Tasarım Laboratuvarı (TETLAB) ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) beraber çalışarak koronavirüs hastalarının sağlık personelleriyle olan temasını azaltmak için bir robot tasarladı.

Tetrobo” isimli robot 3 günde tasarlandı. Görevi ise İstanbul Tıp Fakültesi pandemi bölümündeki hastaların yemek, ilaç, su gibi malzeme ihtiyaçlarının ulaştırılmasını sağlamak.

“Tetrobo” komutları mobil uygulama üzerinden alacak. Bu robot sayesinde sağlık çalışanlarının hastayla daha az temas etmesi sağlanacağı için; hastalığın sağlık çalışanlarına bulaşma riski de asgariye indirilmiş olacak.

İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve TETLAB Sorumlusu Dr. Leyla Türker Şener, laboratuarlarının 2015’te İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle kurulduğunu açıkladı. Laboratuarda sağlık tematik alanında yenilik içeren fikirlerin patent başvuruları, prototiplerinin üretimi ve seri üretim sürecinin yönetimiyle ilgili çalışmalar yapılıyor.

“Sağlık çalışanının yapacağı işlevi gerçekleştiriyor”

Koronavirüs salgını sürecinde de sağlık çalışanlarına faydalı olabilecek çalışmalara yöneldiklerini belirten Şener, tüm insanlar için “Evde Kal” çağrıları yapılırken, sağlık çalışanlarının hastalara 7/24 hizmet verdiğinin altını çizdi.

Bu yüzden sağlık çalışanlarının en çok enfekte olma riski taşıyan grup olduğuna dikkati çeken Şener, “Onlar için nasıl bir şey yapalım diye düşünürken 2016 yılında da patent başvurusunu yapmış olduğumuz bir robotun kaba prototipini 3 gün içerisinde ürettik. Hastalara temaslarını azaltacak, daha az bir araya gelmelerini sağlayacak bir sistem düşündük. Robotumuz hastanın yemeğini, suyunu, ilacını, ne götürülmesi gerekiyorsa üzerine koyuyorsunuz, hastaya iletiyor ve geri geliyor. Aslında sağlık çalışanının yapacağı işlevi bir nevi bu robotumuz gerçekleştiriyor.” diye konuştu.

Şener, robotun bir mobil uygulama üzerinden çalıştığını, buradan komut verilerek istenilen yere yönlendirilebildiğini belirtti.

“Sensörle donatılmış yeni versiyonunu tamamlamak üzereyiz”

Robotun gelişmiş versiyonu üzerinde çalıştıklarını dile getiren Şener, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sensörlerle donatılmış hastayla hekim arasında görüntülü konuşma yapmayı sağlayacak şekilde olan versiyonunu da tamamlamak üzereyiz. Aslında burada bir önemli nokta daha var. Robotun da steril edilmesi gerekiyor. Bununla ilgili de sterilizasyon kabini tasarımı ve üretim sürecimiz de devam ediyor. Haftaya inşallah tamamlanmış olarak pandemi servislerinde kullanılmak üzere hizmete sunacağız.”

Şener, robotun İstanbul Tıp Fakültesi pandemi servisinde deneme çalışmalarını yaptıklarını ve geri dönüş aldıklarını ifade etti.

Sağlık çalışanlarının her zaman destekçisi olduklarını dile getiren Şener, sağlık çalışanlarının bu süreçte korunmaları için yapılacak yenilik içeren fikirlere laboratuvarın kapılarının açık olduğunu sözlerine ekledi.

Related posts

Sony, PlayStation’a Özel Bir Robot İçin Harekete Geçti.

Yağmur Kübra Yazıcı

Robot evcil hayvanlar da yapay zeka teknolojisi kullanılacak

Fatih Akgün

Dünyanın İlk Biyonik Gözü

Fatih Akgün

Yorum Yap