Teknolojix Haber
YAŞAM

Koronavirüsün tedavisi için Kızılay’ dan plazma bağışı çağrısı.

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, koronavirüse karşı geçtiğimiz günlerde müjdelediği tedavi yöntemi için gün vermişti. Kınık, ayrıca koronavirüs pandemisinden etkilenen hastalardan uygun görülenlerin tedavisinde kullanılması planlanan “immün plazma” için bağış çağrısında bulundu.

Kerem Kınık, yaptığı açıklamada, bu yöntemin 1900’lerin başından bilinen, uygulanan bir yöntem olduğunu belirtti.

Bundan önceki SARS, MERS, Ebola gibi salgınların olduğu dönemlerde de Dünya Sağlık Örgütü’nün bu uygulamayı önerdiğini hatırlatan Kınık, yönteme ilişkin şu bilgileri verdi:

‘Bu aslında, bünyesine koronavirüs girmiş fakat hastalıktan sağlıkla şifa bularak çıkmış olan insanlardan istifade edilen bir yöntem. İyileşen vakaların kanında bu virüse karşı oluşmuş antikorların, hastalıkla boğuşan, özellikle de ağır durumda olan insanlara nakledilmesi şeklinde uygulanacak olan bir yöntem. Mart ayının başından itibaren Sağlık Bakanlığımız, Bilim Kurulumuz ve Hacettepe Üniversitemizle beraber bu konuyu sürekli görüştük.  Yöntemin uygulanabilmesi için gerekli lojistik altyapılarının, bilimsel algoritmaların çıkarılması noktasında temas halindeydik. Bu çerçevede resmi prosedür, ilgili kurumların bu tedaviyle ilgili uygulama şartlarını, algoritmalarını yayınlanmasının ardından şu an tamamlanmış oldu.”

Kerem Kınık, şunları kaydetti:

“Bu hastalarımızın iyileşmesinden sonra 14 gün geçirmesi gerekiyor. Hastalığı bir laboratuvar testiyle kanıtlanmış, tanı almış, tedavi olmuş kişilere ulaşacağız. Yalnız bu şifayla taburcu olmuş kişilerin 14 günü geçirmiş olmaları gerekiyor. 14 gün sonrasında yapılacak testlerde negatif çıkacak, iyileştiği kanıtlanmış olan hastalardan plazma alacağız. Bu alacağımız plazmalar hastalara takılacak. Bu plazmaları hastalığı geçirmiş, iyileşmiş kişiler bağışlayacak. Yani vücudunda mikrop kalmamış ve kan verme niteliklerine haiz, yani hepatit, HIV gibi mikroorganizmaları bünyesinde taşımayan, taşıyıcı olmayan gönüllü vakalar bağışlayabilecek.”

“Bu yöntem mevcut bilinen tedavilere destek olan bir uygulama”

Bununla ilgili Türkiye çapında plazmaferez kapasitesi olan üniversitelerin, eğitim araştırma hastanelerinin Kızılay‘dan bir provizyon alması gerekiyor. Bu provizyonla bütün sistem izlenecek.

Plazmaların hastalara nakil sürecini de Sağlık Bakanlığı takip edecek. Bu anlamda Sağlık Uygulama Tebliğinde de konuyla ilgili özel bir düzenleme yapıldığı belirtildi.

Hastalığı geçirmiş olan vatandaşların endişelenmemesi gerektiğini dile getiren Kınık, şöyle devam etti:

“Sağlık Bakanlığımız ile birlikte kendilerine ulaşacağız ve onların bağışlama şartlarının oluştuğunu anladığımızda ve onlar da bize rıza onaylarını verdiklerinde bu hastalığın yoğun görüldüğü illerimiz olmak üzere plazmalarımızı hastalara ulaştıracağız. Bu konuda özellikle bu korona savaşından muzaffer çıkmış olan kahramanlara, vatandaşlarımıza şunu söylüyoruz, kesinlikle bu işlem kendi sağlıklarını olumsuz etkileyecek bir işlem değil. Artık bundan zaferle çıktıklarından, bünyelerinde bulunan o antikorlar kendi vücutlarının, hücrelerinin tanıdığı virüs antikorları olduğu için kökleri kendilerinde. Vücut onu ihtiyaç duyduğu anda tekrar sentezleyebilecek durumda. Ama o immünglobuline ihtiyaç duyan, bugün hayatın sınırında olan insanlar var ve bu insanlara da onlar destek verebilir, ellerini uzatabilirler. Bu durum, bu küresel dayanışma içerisinde, kendi ülkemiz içerisinde de bir taraftan “Biz Bize Yeteriz” kampanyasında da anlamını bulan her türlü dayanışmanın en önünde giden bir numune olacak.”

Kerem Kınık, yöntemin 1900’lü yıllardan beri uygulandığını ve bilinen bir yöntem olduğunu aktararak, “Bu bir mucize tedavi değil. Bu tamamen mevcut bilinen tedavilere destek olmak üzere olumlu katkıları kanıtlanmış, bu anlamda Dünya Sağlık Örgütü’nün, Amerika Gıda ve İlaç Dairesinin önerdiği bir metot ama mucize bir metot değil. Bildiğimiz en etkili metotlardan bir tanesi ama aşı, ilacı bulunana kadar mutlaka bu tedavinin kullanılacağı hastalarda uygulanması için biz Kızılay olarak lojistiğini yürüteceğiz.” diye konuştu.

Kınık, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sağlık Bakanlığımız kuralları koyucu, hastanelerimiz de bu tedaviyi ilgili hastalara uygulayıcı olarak bir iş birliği yapacağız. İlk hastamızın taburculuğundan itibaren 14 gün geçtiği anda bu plazmayı alıp ilk hastamıza uygulamaya başlayacağız. Dolayısıyla bu sürecin içerisinde ümit ediyorum ki daha fazla insana yardımcı olmak, onların şifalarına vesile olmak, hayata tutunmalarına vesile olmaya başarılı oluruz.”

Related posts

Öğretmen ve öğrencilere MEB’den “koronavirüs” uyarısı!

Fatih Akgün

Aamir Khan’dan şaşırtan yardım!

Akıllı cihazlar fazladan adım atıyor

Fatih Akgün

Yorum Yap