Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel) TeknolojiXHaber YAPAY ZEKA YAZILIM

Korsan Yazılım, Kişilerin Veri Güvenliğini Tehdit Ediyor

Uzmanlar, teknolojinin gelişmesiyle PC ve akıllı telefonlardaki yapay zekâ uygulamalarının büyük ilerleme kaydettiğini söylemektedir. Bu uygulamaların verebileceği zararlara karşı uyarıda bulunan Uzmanlar, güvenilirliği doğrulanamayan yapay zekâ uygulamalarının, bilgisayar ve akıllı telefonlardan  mutlaka silinmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Yapay zekâ ile çalışan bazı uygulamalar, kişisel veri güvenliğini tehdit etmektedir. Yapay zekâ teknolojilerinin günümüzde her alanda kendini gösterdiğini söyleyen Uzmanlar, Özellikle yapay sinir ağlarının daha pratik ve çok yönlü kullanılabilmesi sayesinde, ilgi duyan herkesin uygulama geliştirebildiğinin altını çizmekte ve güvenilir olmayan yerlerden ise yüklenen uygulamaların veri güvenliğini tehdit ettiğine dikkat çekmektedirler.

Teknoloji şirketleri denetlenmeli, özellikle otonom araçlar, insansız hava araçları, görüntü işleme ve tıp alanlarında bu gelişmelerin yapay zekâ teknolojileri sayesinde daha da hızlandığını görülmektedir.

Uzmanlara göre, yapay zekâ  araçların yaya veya engelleri algılayarak daha güvenli bir şekilde yol alabilmesi, tıp sektöründe bazı hastalıklarda yüksek doğruluk sağlayan teşhis yöntemleri gibi pek çok hizmetin gelişmesine de olanak sağlamaktadır. İnternette gezinirken veya bir video içeriği izlerken, bizlere sunulan diğer içerikler, aslında bu verilerin işlenmesinin bir sonucu. Bu sayede izlediğimiz video içeriğine benzer ya da ilgili başka içeriklere de erişmiş oluyoruz. Reklamlar da benzer şekilde genellikle insanların istek ve ihtiyaçlarına, erişilen web sitelerinin içeriğine göre şekillenmektedir. Bu nedenle çığır açan teknolojileri kimin ne için kullandığı önemli bir etken. Bu teknoloji şirketlerinin desteklenmesi kadar denetlenmesi de önemli olmaktadır.

Gelecekte makinelerin insanoğluna karşı mücadele edeceği yönündeki endişelerin yersiz olduğuna vurgu yapan Uzmanlara göre, Bir yapay zekâ teknolojisi geliştirilirken özellikle yapay sinir ağları teknolojisinde, kendi kendine öğrenen sistemlere siz ne veri verirseniz sistem o şekilde şekillenmektedir. Günümüzde insan sağlığı, huzur ve üretkenliği artıran teknolojilerle birlikte aynı teknoloji askeri, ekonomik ve sosyal alanlarda da kullanılmaktadır. Kullanım alanı çok geniş olan bu teknolojinin en önemli noktası ise bu değerli aracı ne amaçla kullandığımız, yani insanların yapay zekâ teknolojileriyle olan geleceğini yine biz kendi attığımız adımlarla belirliyoruz.

‘Korsan yazılım indirmeyin

Uzmanlar, bilgisayar ve akıllı telefonlara yüklenen uygulamalar ile ilgili de uyarılarda bulunuyorlar. Özellikle ücretli satılan uygulamaların ücretsiz dağıtıldığı internet sitelerinde virüs ve böcek yazılımlar olduğunu söylemektedirler.

Pek çok kişi, ücretli satılan uygulamaları korsan indirmeyi tercih etse de, bu durum birçok güvenlik sorununu da beraberinde getiriyor. Kişiler korsan yazılım indiriyor ama indirdikleri o uygulamaya hangi müdahalenin yapıldığını bilmiyor. Dolayısıyla ücretsiz kullandığınızı düşündüğünüz korsan bir yazılım sizi çok ciddi maddi kayıplara sürükleyebilir. Kredi kartı ve özel bilgileriniz, korsan yazılım dağıtıcılarının eline geçebilir. Benzeri durum cep telefonlarındaki aplikasyonlar için de geçerli. Güvenli olmayan internet sitelerinden ya da uygulama mağazalarından indirdiğiniz korsan yazılım, kişilerin veri güvenliğini ciddi ölçüde tehdit ediyor. Kişisel bilgileriniz, veri hırsızlarının eline geçebilir. Korsan yazılım kullanmak yerine, güvenli uygulamalar seçmek en doğrusu.

Related posts

Hacker (CEH) Eğitimi

Fatih Akgün

YAZILIM SEKTÖRÜ İSTİHDAM İHTİYACINI KARŞILAYAMIYOR

Fatih Akgün

2021 Oscar Ödül Töreni Erteleniyor mu?

Yorum Yap