Teknolojix Haber
BİLİM

Kovid-19 Kısa Süreli Bağışıklık Kazandırabilir mi?

Vücudunuzda koronavirüs bulunması “en azından kısa süreli bağışıklık” gelişimine yol açabilir.

Kovid-19 salgını dünya genelinde yayılmaya devam ederken, vaka sayısı küresel çapta 37 milyon 600 bini geçti.Ancak, aynı zamanda binlerce kişinin hastalıktan kurtulduğunu gösteriyor.

İyileşme oranı yükselip umut verirken, uzmanlar virüsü bir defa kapmanın tekrar hasta olamayacağınız anlamına gelmediğine inandığı için koronavirüsle enfekte olanlar riskten kurtulmuş değil.

Şimdiye kadar, küresel çapta koronavirüs nedeniyle 1 milyondan fazla ölüm gerçekleşti. Ancak, Dünya Sağlık Örgütü‘ne  göre, Kovid-19 virüsü bulaşan insanların çoğu hafif bir hastalık geçiriyor ve iyileşiyor.

Fakat DSÖ, virüsten kurtulmanızın ona tekrar yakalanmayacağınız anlamına gelmediğini 24 Nisan’da yayımlanan bir açıklamada doğrulamıştı.

Kuruluş, “Kovid-19’u atlatan ve antikorları olan kişilerin ikinci bir enfeksiyondan korunduklarına dair kanıt şu anda yok” demişti.

Pekin’deki Çin Japonya Dostluk Hastanesi’nde zatürre önleme ve tedavi direktörü Li QinGyuan’a göre, Kovid-19’a bulaşmış olanlar koruyucu bir antikor geliştiriyor ama bu korumanın ne kadar süreceği belli değil.

Li, USAToday’e “Bununla birlikte, belirli kişilerde antikor o kadar da uzun süre dayanmaz” dedi.

İyileşen birçok hasta için nüksetme olasılığı vardır.

Sıradan bir grip nasıl mutasyona uğrayabilirse, Kovid-19 da mutasyona uğrayabilir. Bu da bir kişiyi enfeksiyonu yeniden edinmeye yatkın hale getirir.

Related posts

Bilim insanları 100 yıldır aradıkları metal yiyen bakteriyi tesadüf eseri buldu!

Fatih Akgün

Bilim insanları yalnızlığın çaresini buldu!

Vildan Çelik

Uzmanlar koronavirüsün vücutta farklı semptomlar gösterebileceğini söyledi

Fatih Akgün

Yorum Yap