Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Krakatoa yanardağ uzaydan görüntülendi

Krakatoa yanardağ uzaydan görüntülendi

Krakatoa yanardağ uzaydan görüntülendi

ABD uzay araştırmaları merkezi NASA’nın Dünya Gözlemevi  tarafından, geçtiğimiz hafta faaliyete geçen  Endonezya’daki Krakatoa yanardağ uzaydan görüntülendi.Uzaydan objektiflere yakalanan görüntülerde havaya beyaz dumanlar püskürtmeye başladığı gözlemlendi.

Endonezyanın Krakatau Kecil Adasında bulunan  yanardağdan çıkan dumanlar 500 metreye kadar ulaştı. Bu yanardağın ilk faaliyeti deği l ;Krakatoa Yanardağı, 2 bin yıldır var olan ve bilindiği kadarıyla 50 kereden fazla  faaliyete geçen bir yanardağ olma özelliğine sahip. ABD uzay araştırmaları merkezi NASA nın Dünya Gözlemevi , geçtiğimiz hafta Endonezyada faaliyete geçen Krakatoa Yanardağını uzaydan görüntüledi. NASA yanardağ için Krakatoa Yanardağı muazzam ve bazen tehditkar dedi.

TUSUNAMİ OLABİLİR UYARISI

NASA Dünya Gözlemevinde çalışan volkan bilimci olan Dr. Verity Flower yaptığı açıklamada, Yanardağ son birkaç yılda düzenli olarak küçük patlamalar gösterdi. Ama tusunami tetikleyici patlamalar da olabilir dedi. Krakatoa Yanardağı dünya üzerindeki en aktif yanardağlardan biri ve Endonezya’nın başkenti Jakartaya 150 km uzaklıkta bulunuyor.

Kaynak: Hürriyet.com

Related posts

Karadeliklerin keşfine katkı Nobel ödülü getirdi

Fatih Akgün

NASA’ya 12 Binden Fazla Kişi Başvurdu,Peki En Düşük Maaş Kaç Bin Dolar ?

Fatih Akgün

Teknofest Roket Yarışması’nın kazananları açıklandı

Yorum Yap