Teknolojix Haber
BİLİM

Kral penguenlerin dışkısı gülme gazı yayarak bilim insanlarını sersemletti.

Penguenler sadece paytak yürüyüşleri ve sevimlikleriyle değil dışkılarının ortaya çıkardığı gülme gazıyla da bilim insanlarını sersemletebiliyor.

Bilim insanları çevre bilimiyle ilgili hakemli akademik yayın Science of the Total Environment’da yayımladıkları çalışmada, kral penguenlerinin dışkısında bol miktarda bulunan ve gülme gazı diye tanınan azot protoksit maddesinin bilim insanlarının sersemlemesine yol açtığını belirtti.Kral penguenlerin doğal ortamlarındaki ömürleri 26 yıldır.

“Penguen dışkısı, kolonilerinin çevresinde büyük oranda azot protoksit üretiyor” diyen Kopenhag Üniversitesi’nin Jeoloji ve Doğal Kaynak Yönetimi Bölümü’nden Profesör Bo Elberling, “Penguen dışkısıyla çevreli araştırmacılar sersemledi” ifadelerini kullandı.

Güney Amerika ve Antarktika arasında, Atlas Okyanusu’nda bulunan Güney Georgia adasındaki kral penguenlerle ilgili çalışmayı yöneten Elberling “Birkaç saat boyunca penguen dışkısını soluyan biri tamamen sersemliyor. Hasta hissetmenize ve başınızın ağrımasına yol açabiliyor” dedi.

İklim üzerinde olumsuz etki yaratan azot protoksit, karbon dioksitten 300 kat daha kirletici.

Bu durumun temelinde kral penguenlerinin diyetinin karides benzeri çok minik bir deniz canlısı olan kriller ve balıklardan oluşması yatıyor.

Penguenlerin toprağa dışkılamasıyla azot yayılıyor, topraktaki bakteriler de bunu sera gazlarından biri olan azot protoksine dönüştürüyor.

Elberling “Bu vakadaki azot protoksin emisyonları, dünyanın enerji gündeminin tamamını etkileyecek seviyede değil. Bizim bulgularımız penguen kolonilerinin etraflarındaki çevreyi nasıl etkilediği hakkında yeni bilgiler sağladı. Kolonilerin giderek daha geniş alanlara yayıldığını düşünürsek bu ilginç” ifadelerini kullandı.

 

Related posts

Çin’de 15 dakikada Kovid-19’u tespit eden kit geliştirildi!

Yağmur Kübra Yazıcı

UV ile Korona virüs yok edilebilir

Mamutların Soyları “akraba evliliği” yüzünden tükenmiş

admin

Yorum Yap