Teknolojix Haber
YAŞAM

Kredi Paketleri Ne Kadar Faydalı Oldu? (Anket)

Salgın döneminden sonra geçilen normalleşme sürecinin ilk adımlarından birisi, kamu bankalarının yeni kredi paketleri oldu. Sıfır ya da ikinci el taşıt ya da konut alımlarına yönelik sunulan seçenekler, yakın tarihin en düşük faizlerini içeriyordu. Yaklaşık 3.300 kişinin fikrini belirttiği anketin sonuçlarına göre her 10 kişiden 8’i kredi paketlerinden faydalanmayı düşünmüyor.
Salgın döneminde yaşanan ekonomik dalgalanmalar, bir çok sektörü olumsuz etkiledi. Vatandaşlar tüketim yapamayınca, özellikle taşınmaz ve taşıt alanlarında harcanan para da düşüşe geçti. Kamu bankaları ise salgın döneminde yaşanan düşüşü telafi etmek, sektörlere hareket kazandırmak adına bu hafta başında kredi paketlerini açıkladı. Hem taşıt hem de konut alımları için sıfır ve ikinci el alımlar için sunulan paketler, yakın tarihin en düşük faiz oranlarına, 12 aya varan erteleme seçeneklerine ve 15 yıla kadar uzayan vadelere sahip.
İlk soru; taşıt ve konut alımı için açıklanan kredi paketlerinden faydalanmayı düşünüyor musunuz? Gelen yaklaşık 3.300 yanıta göre vatandaşların %81’i yeni kredi paketlerinden faydalanmayı düşünmüyor. Kalan %19’luk kesim ise kamu bankalarının sunduğu taşı ve konut kredisi avantajlarından faydalanacağını iletiyor. Başka bir deyişle her 10 vatandaştan sadece 2’si konut ve taşıt kredisi için kamu bankalarına başvurmayı düşünüyor.
İkinci soru ise; açıklanan paketlerden sonra hem taşıt hem konut fiyatlarında sizce nasıl değişim yaşandı ? sorusu oldu. Hem gayrimenkul hem de otomotiv sektöründe üreticilerden satıcılara, yerel işletmelerden galerilere kadar sıfır ve ikinci el fiyatlarında bir yükseliş yaşandığı gözlemlenmişti. Bu yönde resmi bir açıklama olmasa da vatandaşlar da çoğunlukla fiyatların artışa geçtiği yönünde fikir bildirdi.

Related posts

“Gönüllü Karantina” Bilançosu Corona Etkileri!

Fatih Akgün

Bill Gates: Her 20 yılda bir (salgın) yaşanabilir.

Fatih Akgün

Mamak Belediyesi mühendislerinin yaptığı Covit19Savar sokaklarda…

Fatih Akgün

Yorum Yap