Teknolojix Haber
BİLİM

Kuantum Bilişimin Önündeki Sıcaklık Sorunu Engeli Kalktı!

 Gelecekte yaygın olarak kullanılması öngörülen kuantum bilgisayarların aşılması gereken pek çok sorunu mevcut. Bu sorunlardan biri olan sıcaklık sorunu yakın zamanda geride kalabilir.

kuantum bilgisayar

Bilişimin geleceğinin kuantum bilgisayarlarda olduğuna inanan pek çok kişi var. Firmalar da bu teknolojiyi kullanılabilir hâle getirmek için oldukça yoğun bir çaba sarf ediyor. Yeni teknolojilerin geliştirilmesi her zaman için çok kolay olmuyor. İlerleme kaydedilmesi gereken çok fazla alan var. Cihazların hem performans hem de stabilizasyon açısından ilerleme kaydetmesi şart gibi görünüyor. En temel sorunlardan biriyse ısınma sorunu.

Nature dergisinde yayınlanan iki araştırma, önemli bir engelin aşılmak üzere olduğunu gösteriyor. Normal şartlar altında kuantum bilgisayarlar çok soğuk ortamlarda çalışır. İşlemcilerde dondurucu soğuklar olması gerekir. Yeni araştırmalara göreyse kübitler; sadece ısınmakla kalmıyor, süperiletkenler yerine sıradan silikon materyallerle çalışabiliyor.

Kuantum bilgisayarların önündeki bu engellerin kalkmasıyla birlikte maliyet birkaç yüz bin dolara inecek. Yeni model, var olandan 15 derece daha sıcak ortamlarda çalışmayı mümkün kılacak.

kuantum bilgisayar

Andrew Dzurak, açıklamasında kübitlerin yine de aşırı soğuk ortamlarda çalıştıklarını ancak aradaki küçük sıcaklık değişiminin dahi büyük fayda sağladığını açıkladı. Yine de bu durum, soğutma ihtiyacını gidermek için gerekli olan masrafları milyon dolarlardan yüz binlerle ifade edilen seviyeye çekti.

Dzurak’ın ekibi, silikonda bir kübit çifti yakaladığı sistemleriyle daha yüksek sıcaklıkta stabil bir sistem oluşturmayı ve kuantum tünelleme yapmayı başardı. Tabii bu sistem kusursuz değil ve sıcaklık arttıkça verilerdeki bozulmalar artıyor.

Related posts

CORONA VİRÜSE 150 ÇÖZÜM ÖNERİSİ 48 SAATTE ORTAYA ÇIKTI

Fatih Akgün

Yasakları Artıyor!İngiltere’de Koronavirüs Tedbiri…

Meryem ACAR

Gölgeden enerji üretecekler! Yer : Singapur!

Büşra Seyhan

Yorum Yap