Teknolojix Haber
YAZILIM

Kuantuma Dayanıklı e-posta Teknolojisi!

Kuantuma Dayanıklı e-posta Teknolojisi Yolda. Peki Bu Ne Anlama Geliyor!

Kuantum bilgisayarlar yaygınlaştığında, onların şifre çözme gücüne dayanıklı olacak bir e-posta teknolojisi için çalışmalara başlanıldı. Peki bu yeni teknoloji, hayatımızda ne gibi şeyleri değiştirecek?

Güvenli e-posta sağlayıcısı Tutanota, Hannover Leibniz Üniversitesi L3S Araştırma Enstitüsü ile birlikte çalışarak PQmail adlı, kuantum bilgisayarlara karşı güvenli bir şifreleme geliştiriyor.

Bedava olarak sunulan e-posta yazılımlarda kullanılması amaçlanan PQmail’in gayesi, kuantum bilgisayarların şifre çözme gücüne karşı önlem almak. Kuantum bilgisayarlar yaygın hale geldiğinde, mevcut şifreli e-postaların bu bilgisayarlar ile çözülebileceğine inanılıyor. Siber suçluların şifreli bilgileri böyle bir gelişme için sakladığı biliniyor.

AB finansmanı ve Profesör Sascha Fahl’dan fon desteği alan PQmail projesi, kuantuma karşı güvenli şifreleme sistemini tamamladığında firmanın e-posta istemcisiyle entegre edilecek. Böylece e-postalar, gelecekte kuantum bilgisayarlar tarafından çözülemeyecek biçimde şifrelenecek.

PQmail, Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) tarafından test edilen çeşitli post-kuantum algoritmalarını değerlendirmeyi düşünüyor. Bunun sonrasında Tutanota‘ya entegre edilebilecek “Mükemmel İletme Gizliliğini” destekleyen karma bir iletişim protokolü tasarlanacak. Teknoloji Tutanota‘ya eklenmeden önce protokol, güvenlik testlerinden geçecek.

Related posts

Eski Oyunu Yeni gibi Oynamak Nasıl mı?

Fatih Akgün

Windows 10, Yeni Güncellemeyle Linux Dosyalarını Açabilecek

Fatih Akgün

Türkiye’de Covid-19’un E-Ticarete Etkisi

Fatih Akgün

Yorum Yap