Teknolojix Haber
YAŞAM

Kulak Çubuğu Kullanmanızı Anında Bıraktıran Korkunç Olay

Kulak temizleme çubuklarının doğru kullanılmadığında tehlikeli olabileceği birçok uzman tarafından yıllardır söyleniyor aslında. Çoğu kişi bu uyarılardan çubukları kullanmayı bırakacak derecede korkmuyor, ancak ortaya çıkarılan eski bir vaka bu görüşleri değiştirecek gibi duruyor. Kulak temizleme çubuğu kullanmaktan dolayı ağır nörolojik sorunlar yaşayan bir adamın yaşadıklarından bahsedicez sizlere bu haberde.

Birçoğumuz kulak içi hijyen sağlamak için kulak temizleme çubuklarını kullanıyoruz. Bunun için birçok alet olsa da en kolay ve pratiği bu gibi görünüyor. Ancak bu yöntem düşündüğümüz kadar sağlıklı ve güvenli olmayabilir. Kulak temizleme çubuklarıyla kulaklarımızı temizlemek, kiri göz önünden kaldırırken çok daha büyük sorunlara yol açıyor.

2019 yılında kayıtlara geçen bir vaka raporuna göre çubukların teşkil ettiği risk oldukça korku verici. Oldukça sağlıklı bir adam, rapora göre çeşitli nöbetlerden ve zihinsel bulanıklıktan şikayetçiydi. Yapılan testler sonucunda adamın kafatasının içinde kulak kirine bağlı bir enfeksiyon tespit edildi.

Kulak kiri bilinç kaybına sebep olur mu?

Rapor edilen vakaya göre 31 yaşında, sağlıklı görünen bir adam aniden yere yığıldı ve ambulansla hastanenin acil servisine götürüldü. Hastanede birtakım nöbetler geçiren adam, oldukça uykulu ve kafası karışıktı. İlerleyen günlerde baş ağrısı ve bulantısı olduğunu belirten adamın hafızası da eskisi kadar güçlü değildi. Daha sonrasında yıllardır aralıklı şekilde sol kulak ağrısı çektiğini ve duyma kaybı yaşadığını bildiren adamın tehlikeli bir enfeksiyon kaptığı anlaşıldı. Yapılan CT tarama testleri sonucunda adamın kafatasında iltihap dolu bir apse bulundu.

Kulak çubuğu kafatasında iltihaba sebep oldu

Kulak çubuğunun pamuğu, adamın kulağına sıkıştı. Kanalları tıkayan pamuk sadece ses kaybına ve ağrıya yol açmadı; aynı zamanda kulak kirinin de içeride birikmesine neden oldu. İlerleyen ve gittikçe büyüyen kir sonunda beyni saran dokuya ulaştı ve burada iltihaba neden oldu.

Neyse ki sıkışan pamuk adamın kulağından çıkarıldı ve 8 haftalık antibiyotik kullanımı sonrasında istenen sonuca ulaşıldı. Adamın tecrübelediği ciddi nörolojik sorunlar çözüldü. Kendisi artık kesinlikle kulak temizleme çubuğu kullanmıyor. Uzmanlar, her zaman bu kadar ciddi olmasa da kulak temizleme çubukların birçok soruna yol açabildiğini belirterek başka hijyen alternatiflerini öneriyor.

İşte Uzmanların Önerdiği Birkaç Alternatif:

– Biriken kiri masaj yaparak çıkartın

İşitme kanalınızı tıkayan kulak kirini çıkartmak için kulağınızın arkasındaki bölgeye masaj yapmanız ve bir yandan ağzınızı açıp kapatırken kulağınızı çeşitli yönlere doğru çekmeniz gerekir.

– Hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit veya oksijenli su hem kulağı tıkayan kiri çıkarmak hem de kulak ağrılarını tedavi etmek için önerilir.

Yapılışı:

Yarım bardak oksijenli su ve yarım bardak ılık suyu karıştırıp bir damlalığa doldurun. Yatay pozisyona geçin ve sorunlu kulağın içine bu sıvıdan damlatın. 3 ila 5 dakika bekleyin.

Ardından kafanızı eğerek kulağın içindeki suyu boşaltın ve sadece ılık su kullanarak aynı şekilde kulağınızı durulayın.  Oksijenli su yerine bebek yağı veya maden suyu da kullanabilirsiniz.

– Zeytinyağı

Yukarıda tarifini verdiğimiz yöntemi kullanmanızı öneriyoruz ancak bu sefer ılık zeytinyağı ile. Kulağın içine işlemesi için 15 dakika bekleyin. Bu tedaviyi 3 veya 4 gün boyunca günde 3 kere tekrarlayın.

– Sıcak su şişesi

Bu, evde uygulayabileceğiniz basit ama etkili bir yöntemdir.  Tek yapmanız gereken şey, bir şişe alıp içerisine sıcak su doldurmaktır.  

Ilımaya başlamış su şişesini alıp sorunlu kulağa dayayın ve yaklaşık 15 ila 30 dakika arası bekleyin. Kulak kirinin yumuşadığını ve daha rahat temizlendiğini göreceksiniz.

-Yıkama

Eczanelerde kulak yıkamak için özel tüpler satılmaktadır. Vücut ısısında, ılık su kullanmalısınız. Kulağınızı yıkadıktan sonra iyice kurulamayı unutmayın.

– Demlenmiş papatya ile kulak banyosu

Karışımı hazırlamak için iki yemek kaşığı papatya çiçeği ve bir bardak su kullanın. Demleyip ılıyana kadar bekleyin ardından iyice süzün.

Bu karışımı kullanmadan önce kulağınıza 3 damla zeytinyağı damlatın ve 5 dakika bekleyin. Ardından kulağınızı damlalık veya yıkama tüpü yardımıyla demlediğiniz karışım ile durulayın.

 

 

 

Related posts

Koronavirüse karşı “dezenfeksiyon tüneli” yapıldı. Türkiye’de ilk

Fatih Akgün

Sabiha Gökçen’de pistte tutunamayıp havaalanı dışına çıkan ve düşen uçaktan ilk görüntüler…

Meryem ACAR

Almanya’da Bremen Şehrindeki Depo yangını

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap