Teknolojix Haber
YAŞAM

Kur artışı sonrasında gayrimenkul değerlenecek

Emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı’nın yaptığı açıklamaya göre yapılan faiz indirimi sonrasında yaşanmış olan döviz kuru artışlarının Türk vatandaşlarının ve Türkiye’de yaşayan yabancı vatandaşların gayrimenkule yatırım yapacağı konusunda uyardı.

Gayrimenkullerin değerlenmesi beklenmekte. Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, geçen hafta yapılmış olan faiz indirimi sonrasında yaşanan döviz kuru artışının gayrimenkule olan talebi artıracağını söyleyerek, “İnşaat maliyet endeksi de geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 42,13 arttı. Kira fiyatlarındaki artışlar sonrasında da gayrimenkulde değer artışı da etmekte. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışının payı ise yüzde 70’i geçti.  Yurtiçi ve yurtdışı yatırımcılar ülkemizde gayrimenkul alabilirler” dedi.

Avrupa Birliği ülkelerine göre ülke başına ortalama konut fiyatlarında Türkiye’nin 16. sırada yer aldığını belirten Özelmacıklı, “Eylül ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 4,5 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları Ocak-Eylül döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43,2 artarak 37 bin 479 oldu. Örneğin ülkemizdeki konut fiyatlarını Monako ile kıyasladığımızda yaklaşık 10 kat fark görüyoruz. Yabancılara özel projeler geliştirerek bu değeri artırmamız gerekiyor” diye konuştu.

Related posts

Pedalları Tersine Çevrilerek Şarj Edilebilen Elektrikli Bisiklet: Rayvolt X One

Yasemin ACAR

Vaka ve vefat sayıları gittikçe artıyor

Fatih Akgün

Dikkat: Meteoroloji Uyardı! Kuvvetli Fırtına Bekleniyor !!

Yasemin ACAR

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım