Teknolojix Haber
BİLİM

Küresel Isınmada Okyanuslar Bu Zamana Kadarki En Yüksek Sıcaklıklara Ulaştı…

Küresel ısınma dünyayı etkilemeye devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre 2019, kayıt altına alınan insanlık tarihi boyunca en yüksek okyanus sıcaklıklarına ev sahipliği yaptı.

İklim değişikliği ve küresel ısınma hem insanları hem de dünyadaki yaşamı geri dönülmez bir şekilde etkilemeye devam ediyor. Yapılan yeni analizlere göre okyanuslar, 2019 yılı içerisinde kayıt altında tutulan insanlık tarihi boyunca hiç olmadığı kadar ısındı.

Çin ve ABD’deki toplam 11 enstitüdeki bilim insanlarından oluşan bir ekip, yaptığı araştırmada geçtiğimiz beş senede küresel okyanus sıcaklığının hiç olmadığı kadar sıcak olduğunu ortaya koydu.

Çin’in Pekin kentinde bulunan Atmosfer Fiziği Enstitüsü’nde yürütülen çalışmada 2 km derinliğe kadar olan okyanus sıcaklığını ölçmek için gözlemsel kayıtlar kullanıldı. Oluşan veri boşlukları ise bilgisayar modelleri kullanılarak dolduruldu.

Araştırmacılar, 2019’daki okyanus sıcaklığının 1981 – 2010 arasındaki ortalama okyanus sıcaklığının 0,075 santigrat derece üstünde olduğunu buldu. Bu artış, ilk bakışta kulağa çok fazla gibi gelmese de 228.000.000.000.000.000.000.000 (228 sekstilyon) jul okyanus sıcaklığına tekabül ediyor.

Küresel ısınmasının kanıtı

Ölçülen okyanus sıcaklıklarının, su götürmez bir gerçek olduğunu ve küresel ısınmanın bir kanıtı olduğunu söyleyen Dr. Cheng, bu ısınma için insan kaynaklı emisyondan başka herhangi bir alternatif açıklama olamayacağını dile getirdi.

Araştırmacılar, sera gazı emisyonunun azaltılması halinde okyanus sıcaklığı oranının da azalacağını söyledi. Bilim insanları, ayrıca okyanusların bu konudaki tepkisinin geç olacağını sera gazı seviyesi sabitleştirilse bile okyanus sıcaklıklarının yükselmeye devam edeceği konusunda da uyarılarda bulundu.

Isınan okyanuslar, daha fazla buharlaşmayı tetikliyor ki bu da dünyada sel, kasırga ve söndürülmesi oldukça güç yangınlar gibi ekstrem hava olaylarına katkıda bulunuyor. Dr. Cheng, 2019’da Amazon’da Kaliforniya’da ve Avustralya’da meydana gelen yıkıcı yangınların 2020’de de devam edeceğini söyledi.

Related posts

TÜBİTAK Flaş Karar!! Öğrenciler İçin Dergileri Ücretsiz Erişime Açıldı

Fatih Akgün

Pencere açıkken bile gürültüyü engelleyebiliyor!

Büşra Seyhan

Rusya , Uzaya Yeni Navigasyon Uydusunu Gönderdi!

Fatih Akgün

Yorum Yap