Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Kuzey ışıklarını hiç uzaydan izlediniz mi?

Kuzey ışıklarını hiç uzaydan izlediniz mi?

Manyetik alan koruması olan Van Allen kuşakları sayesinde kutup bölgelerinde muhteşem bir ışık şöleni olarak karşımıza çıkan doğa olayı kuzey ışıklarını hiç uzaydan izlediniz mi? İzlemediyseniz haberimizde izleyeybilirsiniz.

Aurora borealis olarak da bilinen  kuzey ışıklarının uzaydan video şeklinde görüntüsü geçtiğimiz ay çekilmişti. işte o video….

Uzaydan kayıt edilen kutup ışıklarının videosu masalsı ve büyüleyici bir etkiye sahip. Auroralar bilim adamları tarafından yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalar olduğu uzun yıllar önce ispatlandı.

Video uluslararası uzay istasyonu tarafından çekildi.

Yeryüzünden yaklaşık 400 kilometre yukarıdan uzay istasyonu tarafından kayıt edilen görüntülerde genellikle yeşil renkte oluşan ışıklar, kimi zaman kırmızı veya kahverengiye yakın tonlarda görülebiliyor. Her renk farklı element atomunun, farklı enerji değelerine sahip yüksek enerjili parçacıkla çarpışmasından dolayı açığa çıkıyor. Örneğin yüksek enerjili parçacık atmosferdeki oksijen atomu ile çarpıştığında yeşil renkte bir ışınım salıyor.

Işıkların sanki dalgalanırcasına Dünya çevresinde hareket ettiği çekilen görüntülerde net bir şekilde görülebiliyor.

Kutup ışıkları, Güney ve Kuzey Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya doğal ışımalardır. Kuzey enlemlerde bu etki Aurora Borealis ya da kuzey ışıkları olarak adlandırılır. Güney enlemlerindeki oluşum, Aurora Australis her ikisi de birbiri ile benzer özelliklere sahip olması ile biliniyor. Antarktika’da, Güney Amerika’da ve Avustralya’da daha iyi gözlenen ışımalar daha yüksek enlemlerden görülebiliyor.

Kaynak: CNN

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

Elon Musk, Mars’ta Kalıcı ve Sürdürülebilir Bir Şehir Kurmanın Maliyetini Açıkladı

Fatih Akgün

NASA’ nın astronotları, izole bir yaşamda neler yapılabilir anlattılar…

Fatih Akgün

SpaceX’in Astronotları , Uçuş Öncesi Karantinada

Fatih Akgün

Yorum Yap