Teknolojix Haber
YAZILIM

Linux Kernel 5.6’yı Resmi Olarak Duyurdu

Linus Torvalds, Linux kernel 5.6’yı tüm yenilikleriyle resmi olarak duyurdu. Linux çekirdeğinin yeni sürümü, kullanıcılara birçok yenilik ve geliştirmeler sunmakta.
Alternatif ve özgür yazılım platformu olan Linux’un kurucusu olan Linus Trovalds, Linux kernel 5.6‘yı resmi olarak duyurdu. Linux 5.6, WireGuard VPN desteği de dahil olmak üzere birçok geliştirmeyle birlikte geldi.

Linux 5.6 ile kullanıcılar, WireGuard VPN desteği sayesinde VPN’e IPSec protokolü üzerinden bağlantı oluşturabilecekler. Ayrıca yeni Linux çekirdeği, yüksek hızlı USB4 bağlantısına da destek vermekte. Diğer yandan Amazon’un Echo akıllı hoparlörüne de destek geldi ve ağ bağlantısında yaşanan sorunlar düzeltildi.

Torvalds yaptığı duyuruda çoğu mühendisin koronavirüs salgınından dolayı evden çalıştığını ve bu nedenle bir sonraki çekirdek güncellemesinin salgından önemli ölçüde etkilenmeyeceğini belirtti. Yine de sosyal mesafe ve pandemi nedeniyle yavaşlama beklendiğini de itiraf etti.

Linux 5.6’nın yeni bir rc (release candidate) sürümünden önce neden bu kadar hızlı yayınlandığına da açıklık getiren Torvalds, yeni sürüme dahil edilen değişikliklerin yayın tarihini geciktirmeye değer olmadığını ileri sürdü. Son olarak Torvalds, 5.7’nin hedeflenen döngüde geleceğini söyleyerek, yeni sürüm üzerinde yenilikleri uygulamaya başladıklarını açıkladı. Linux 5.7’nin haziran ayında gelmesi ön görülüyor.

 

Related posts

Windows,Bir Sonraki Güncellemesinin Çalışmalarına Başladı!

Fatih Akgün

GitHub, 2019 yılında Dünyanın En Popüler 10 Programlama Dilini Açıkladı…

Meryem ACAR

Google’ın Gelişmiş Koruma Programı, Nest Cihazlara Geldi!

Fatih Akgün

Yorum Yap