Teknolojix Haber
YAZILIM

Linux’ta Windows 10’dan daha çok açık var!

Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü‘nün yaptığı yeni bir araştırma, işletim sistemlerini güvenlik açıklarının sayısı açısından analiz etti, ortaya şaşırtan bir sonuç çıktı.

Hangi işletim sistemi daha ciddi güvenlik açıklarına sahip?

Yeni yayınlanan bir rapor, cevabın Windows değil, Linux olduğunu söylüyor.

Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü‘nün Ulusal Güvenlik Açığı Veritabanı tarafından yapılan bir değerlendirme çalışması ile  1999 ile 2019 arasındaki popüler yazılımlardaki “teknik açıklar” değerlendirildi. Bu analizin sonucunda Linux‘un bir türü olan Debian, son 20 yıldaki 3.067 güvenlik açığıyla listenin tepesine yer etti. Android, 2.563 açık ile ikinci sırada yer alırken Linux çekirdeği, 2.357 açık ile üçüncü sırada yer aldı. Apple macOS’unun 2.212 açık ile biraz geriden takip ettiği, Ubuntu‘nun ise 2.007 açık ile beşinci sırada konumlandığı gözleniyor.

Microsoft’un işletim sistemlerine bakıldığında Windows 7‘nin 1.283, Windows 10‘un ise 1.111 açığa sahip olduğu  gözlemlenmiş durumda.

Debian 1993’ten beri piyasada olduğundan ve analizler yalnızca bu tarihleri hesaba kattığından, doğrudan karşılaştırma yapmak biraz zor. Yine de sonuçlar, Windows’un endişeye düşüldüğü kadar  güvensiz olmadığını gösteriyor. Ancak güvenlik açığı sayısının sistemin güvenliği hakkında her şeyi söylemediğini de önemle vurgulamak gerekli. Bu noktada en azından açıkların ne kadar kritik bir açık olduğunu, hedeflenme olasılığının ne olduğu ve ne kadar hızlı kapatıldığı önemli.

Emin olabileceğimiz tek şey, hiçbir ürünün tamamıyla geçilmez bir güvenlik sağlamadığı.

Related posts

Google Chrome, sekme kaosuna son verdi

Fatih Akgün

IOS 14 ile Gelişmiş Widget’lar

Fatih Akgün

LG’den “Çocuğumu Koru” Projesi

Yağmur Kübra Yazıcı

Yorum Yap