Teknolojix Haber
YAZILIM

Linux’tan Başarı, Windows 10’dan Geri Dönüş İşaretleri!

Linux’tan Heyecanlandıran Başarı, Windows 10’dan Geri Dönüş Sinyali

Mayıs 2020 işletim sistemi kullanım oranlarındaki değişiklikler, özellikle Linux açısından çok şey söylüyor. Windows cephesinde ise, özellikle Windows 7 konusunda aslında çok da şaşırtıcı olmayan sonuçlar dikkat çekiyor.

İşletim sistemlerinin kullanım oranlarındaki değişiklikler, yeni NetMarketShare raporuyla meydana çıktı. Firmanın Mayıs 2020 verilerine göre Linux, % 3,17 pazar payına ulaşarak tüm zamanların en yüksek payını elde etti. İşletim sistemi sadece iki ay önce %1,36 seviyesindeydi. Bununla birlikte NetMarketShare‘in geçmişteki rakamlarına baktığımızda, Linux‘un yer yer %3’e yaklaştığını (bununla birlikte % 3’ü aşmadığını) görüyoruz. Linux‘un % 3’ün üzerinde kalmayı başarması, Linux tutkunları için heyecan verici bir durum olabilir.

Windows 10 ise Nisan 2020’de yaşadığı düşüşten kurtulmuş gibi görünüyor. % 57,34’ten %56’ya düşen işletim sistemi, mayıs itibariyle yeniden % 57,83’e yükseldi. Pazar payını genişleten Windows 10 ve Linux‘un karşısında birilerinin düşmesi gerekiyordu ve bir miktar düşen, macOS oldu. Apple’ın masaüstü işletim sisteminin kullanım oranı, %9,75’ten 9,68’e düştü.

Destek süresi Ocak 2020’de tamamlanan Windows 7‘nin tüm PC’lerin halen % 24,2’sinde kullanılıyor olması, raporun kırmızı alarm veren noktası olarak öne çıktı.

Related posts

2021’de ARM İşlemcili Yeni Mac Modellerinin Çıkacağı Öne Sürüldü!

Fatih Akgün

Popüler Antivirüs Yazılımının Başı Dertte!

Fatih Akgün

MariaDB Nedir

Murat Yap

Yorum Yap