Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Loyal Wingman prototipi RAAF’e teslim edildi.

Loyal Wingman prototipi RAAF'e teslim edildi.

Loyal Wingman prototipi RAAF’e teslim edildi.

Loyal Wingman insansız hava aracı Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri(RAAF)  için yürütülen  insansız hava aracı programı kapsamında Boeing Avustralya tarafından ilk prototipi üretildi. Boeing, 9 Nisan’da insansız hava aracı(İHA) nın iniş takımlarının yerleştirilmesinin denemeleri açıklanmıştı. Loyal Wingman prototipi RAAF’e teslim edildi.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison “Bu Ülkemiz ve Avustralya savunma yenilenmasi için gerçek tarihsel bir an. Loyal Wingman, Hava kuvvetlerimizin ; ülkemizi ve gelecekteki müttefiklerimizi, koruyabilmesi için ihtiyaç olunan kritik yetenekleri keşfetmek için çok önemlidir.” dedi.

 

11,7 metre uzunluğa sahip ve 2.000 deniz milinden fazla uçabilen Loyal Wingman, üzerine entegre edilebilen sensörler ile istihbarat, keşif-gözetleme ve erken uyarı gibi birçok görevi yerine getirebilecek. Yapay zekâ desteği ile eş güdümlü olarak diğer platformlara refakat etme görevini de icra edebilecek.

ABD’li Boeing şirketi liderliğindeki Avustralya endüstri ekibi, ilk Loyal Wingman İnsansız Savaş Uçağı (UCAV) prototipini başarıyla tamamladı ve Avustralya Hava Kuvvetleri’ne sundu. RAAF , Boeing şirketinin  Loyal Wingman İleri geliştirme programının bir parçası olduğunu söylediği Hava gücü Takımlama Sistemi olarak adlandırılan 3 dronu daha almayı planlıyor.

Boeing ile Avustralyalı firmalar tarafından geliştirilen ve insanlı ile insansız hava platformlarının yeteneklerini genişletmek amacıyla yapay zeka kullanan Loyal Wingman UCAV, 50 yılı aşkın bir süredir Avustralya’da tasarlanan ve üretilen ilk uçak olma özelliğini taşıyor. Ayrıca Loyal Wigman, Boeing’in ABD dışında insansız uçaklara yaptığı en büyük yatırım.

5 Mayıs 2020 teslim edilen Loyal Wingman prototipi,  yer testlerinin ve uçuş testlerinin gerçekleştirlmesi ile  çalıştığı ispatlanacak.

Loyal Wingman, yer testlerinin tamamlanmasının ardından,  Başarılı olması durumunda ilk gerçek  uçuşunu gerçekleştirecek.

Kaynak:SavunmaHaber,defencenews

Related posts

Noel Babanın kızağı mı? Musk’ın Starlink uyduları mı?

Büşra Seyhan

SpaceX uzaya kenevir gönderecek. SpaceX, bir sonraki görevinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenevir ve kahve göndermeye hazırlanıyor.

admin

Soyuz Uzaymekiği Uluslararası Uzay İstasyonuna Kenetlendi

Yorum Yap