Teknolojix Haber
OTOMOBİL

LPG’li otomobiller için yeni düzenleme

LPG'li otomobiller için yeni düzenleme

LPG’li otomobiller için yeni düzenleme

Ulaşımda alternatif yakıt teknolojileri kullanan araçlar  arasında yer alan bazı markaların orijinal olarak  LPG’li ürettiği araçların  satışlarında büyük artış yaşanıyor. Türkiye’de uygulanan sistemde daha sonradan araca LPG taktırmak ta mümkün. Benzin fiyatlarının pahalı olduğu ülkelerde sıkça tercih edilen sistemi kullanan araçlar için Türkiye’de ‘kapalı otopark yasağı’  bulunuyor. bu araçlar kapalı otoparklara giremiyor. Ancak  bu durum değişebilecek LPG’li otomobiller için yeni düzenleme geleceği  ve yasağın kalkacağı bilgisi bakan Kurum tarafından verildi.

 Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz yıl yapmış olduğu açıklamada;

LPG’li araçların kapalı otoparklara girmesini engelleyen Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik’te değişikliğe gidileceğini, LPG’li araçlar için kapalı otopark yasağının kalkacağını ve bunun için yönetmelik yayınlanacağını duyurmuştu

Geçtiğimiz günlerde Bakan Kurum LPG’li araçların kapalı AVM otoparkına girişi hakkında yeni bir açıklama daha yaptı.

Muayeneleri yapılan, uygun olan LPG’li araçlar AVM otoparklarına girebilecek. LPG’li araçlar için otopark şartlarını sağlayan AVM’leri ilan edeceğiz. Otoparklar ‘LPG’li araçlara uygundur’ şekliyle belgelendirilecek.

Türkiye’ de yaklaşık 5 milyon araçta LPG yakıtı kullanıldığı sayede her yıl ortalama 2 milyon ton daha az CO2 salınımı sağlandığı bilgisi de kaynaklarda yer alıyor.

LPG dönüşüm sistemlerinde uygulanan ‘ECR 67.01’ standardının güvenlik özelliklerini anlatan BRC Ceosu Kadir Örücü; LPG’li araçlarda kullanılan ekipmanlar her türlü testten geçirilmiş onaylı ürünlerden oluştuğunu Güvenlik ve emniyet katsayıları çok yüksek seviyede olduğu bilgisini verdi.

LPG’li araçların sızdırmazlık önlemlerinin hem montajı gerçekleştiren firmaların yetkili teknik mühendisleri hem de TÜV-TÜRK tarafından kontrol edildiğini belirten Örücü, LPG yakıt tanklarının çalışma basıncının çok üzerinde olan 67,5 Bar patlama basıncına uygun olacak şekilde 3 milimetrelik ‘DIN EN 10120’ çelik sac malzemeden üretildiğinin altını çizdi.

LPG’li araçların kapalı otoparklara girebilmesi için dünyada gerçekleştirilen uygulamaları sıralayan Örücü; “A.B.D.’nin Ulusal Sağlık Kütüphanesi’nde yer alan akademik çalışmalar ve Avrupa Birliği’nin kapalı otoparklar için belirlediği standartlara göre, LPG’li araçların kapalı otoparkları güvenli bir şekilde kullanabilmesi için gerekli uygulamalar basit bir havalandırma sistemi ve araçların ECR 67.10 standardında belirtilen emniyet valfi ile sınırlandırılıyor.” dedi.

Yönetmeliğin, LPG’li araçların AVM otoparklarına girişini sağlayacak düzenlemeleri hangi şartlar çerçevesinde çıkaracağını görmek gerektiğini belirten Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, şunları söyledi:

“AVM’ler de çıkacak yönetmeliğin direktifleri doğrultusunda, kanunun emrettiği şekilde çalışmalarını ve hazırlıklarını tamamlayarak ilgili devlet otoritelerinin ruhsatlandırdığı ve yıllık kontrolleri yapılmış LPG’li araçların kapalı otoparklara girişini elbette sağlayacaktır.”

Belgü, çıkacak yönetmelikte otopark alanında iklimlendirme ve havalandırma gibi bina yapısıyla ilgili koşullarda değişiklik yapılması talebi oluşursa burada da mevcut AVM’lerin yapılarının uygunluğunun söz konusu olacağının altını çizdi.

Kaynak: AA ,Hürriyet,sozcu

Diğer otomobil haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

PSA’dan Türkiye’de Üretim Sinyali

Fatih Akgün

Yerli Otonun Medya Sorumlusu Hakan Özenen

Fatih Akgün

Alman Otomotiv Devi Yeni Mercedes GLA’nın İç Tasarımı İlk Kez Görüntülendi…

Meryem ACAR

Yorum Yap