Teknolojix Haber
YAZILIM

Macbook ve Surface Go’ya Windows 10X kuruldu!

Microsoft geçtiğimiz Ekim ayında düzenlediği etkinlikte Windows 10X isimli yeni işletim sistemini tanıtmıştı. Bu ilk bakışta Windows 10’un devamı gibi görünüyor olsa da, düşünülenin aksine çift ekranlı cihazları destekleyen özel bir sürüm.

Henüz tamamlanmayan bu yeni işletim sistemi için geçtiğimiz günlerde bir emulatör yayınlanmıştı. Geliştiriciler yaptıkları değişiklikler sonucunda Windows 10X işletim sistemini doğrudan Macbook ve Surface Go’ya kurmayı başardı.

Windows 10X’i Macbook ve Surface Go’ya kurdular!

Bu işletim sisteminin çift ekranlı cihazlar için geliştirildiği videolarda rahatlıkla anlaşılıyor. Macbook ile yapılan testlerde işletim sistemi tek bir ekran üzerinde çalışsa da, sanki iki ekranda çalışıyormuş gibi davranarak ekranı ikiye bölüyor.

Başka bir geliştirici sürücü desteği çok az olsa da, bu işletim sistemini Microsoft Surface Go’da çalıştırdı. Windows 10X’i bilgisayarınıza nasıl yükleyebileceğinizi anlatan bir kılavuz hazırlanmış durumda. Ancak, PowerShell komutlarına, sabit disk bölüntülemeye ve çok daha fazlasına aşina olmanız gerekiyor. Ancak, işletim sistemi henüz beta olduğu için yüklemenizi tavsiye etmiyoruz.

Microsoft bu işletim sistemini yıl sonunda çift ekranlı cihazlar için piyasaya sürecek. Surface Neo gibi tabletlere önceden yüklenecek. Microsoft’un emulatörü yayınlama nedeni geliştiricilerin hazırlıklarına şimdiden başlamasını sağlamaktı.

Related posts

Yerli ve Milli Yazılım Seferberliği

Fatih Akgün

Microsoft’tan 100 Bin Dolarlık Ödül!

Fatih Akgün

Android 11’den Güzel Bir Yenilik!

Yorum Yap