Teknolojix Haber
YAŞAM

Market Poşetlerinden Virüs Bulaşır mı?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip Coronavirüsün kıyafetler, ayakkabılar ve poşetler gibi ürünler üzerinden insanlara bulaşıp bulaşmadığı hakkında bilgi verdi.

Koronavirüsü salgınına dair paylaştığı bilgilerden tanıdığımız Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip virüs ile ilgili en merak edilen sorulardan bir tanesine cevap verdi.

Geçtiğimiz akşam Star Ana Haber’e konuk olan Prof. Dr. Ceyhan, Üzerimizdeki kıyafetler, ayakkabılar, eve getirdiğimiz market poşetleri, sipariş edilen yemeklerde risk var mı?” sorusuna karşılık, “Virüsün bu yollarla bulaştığı gösterilmemiş. Yani elbisesinden ya da ayakkabısından bulaşmış bir vaka yok yanıtını verdi.

Virüs canlı bir yaratık değil. Ne yürür, ne de uçar diyen Prof. Dr. Ceyhan, Virüsün bulaşması için ayakkabının altının ellenip ağza götürülmesi lazım. Bunu da çocuklar yapabilir. Onun için eve geldiğinizde ayakkabınızı çıkartıp çocukların ulaşamayacağı bir yerlere koyun. Ve ayakkabınız orada 6 saat kaldıktan sonra virüs diye bir şey kalmaz şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Ceyhan ayrıca pişmemiş gıdaların dışarıdan sipariş edilmemesi gerektiği konusunda da uyarılarda bulundu. Paketleyen ya da getiren kişinin ürünün üzerine öksürmüş olabileceğine dikkat çekerek Marketten getirdiğiniz ürünlerin poşetlerini ve ambalajlarını hemen çıkarıp atın” dedi.

 Ceyhan, geçtiğimiz hafta Milliyet gazetesine verdiği röportajda, Tuzlu suyla gargara, ‘Türkler’e az bulaşır’, ‘kelle-paça’ gibi söylemler ile vatandaşın aklını bulandırdılar. Bu söylemler nedeniyle bir hafta öncesine kadar ‘Bir şey olmaz’ rehavetine sürüklenen insanlar olduğunu gördük. Bu söylemler nedeniyle sosyal izolasyon önlemlerinde gecikme yaşandı ifadelerini kullanmıştı.

Related posts

Corona virüsü yüzünden 110 bin teknoloji çalışanı evden çalışıyor

Fatih Akgün

Corona Virüsü atlatan kişi sayısı dünya genelinde 88 bini geçti !

Fatih Akgün

Corona virüs önemli gelişme: Antikor testleri

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap