Teknolojix Haber
BİLİM TeknolojiXHaber YAPAY ZEKA YAŞAM YAZILIM

Market reyonlarında yetişen sebzeler!

Ürünleri reyonda yetiştirmeye başladılar

Yapılan sistemle birlikte tarım ürünleri yetiştirmek market artık reyonlarında gerçekleşiyor.

Yapay zeka ile ısı, nem, ışık ayarlandığında ürün alımı gerçekleşiyor.

Yapay zeka, tarım ürünlerinin yetiştirilme koşullarını da belirliyor. Bitkilerin ihtiyacı olan ışığı, nemi ve ısıyı hesaplıyor. Kekik, fesleğen, nane, maydanoz hatta çilek bile bu teknolojiyle yetiştirilebiliyor. Dikey tarım yöntemiyle topraksız seralarda yetiştirilen ürünlerle %90 su tasarrufu sağlanıyor.

Market içerisine konulan Yerinde Üretim ve Dikey Tarım yöntemiyle müşterilerin talepleri doğrultusunda tarım ilacı kullanılmadan, yapay zeka teknolojisiyle tarım ürünleri yetiştiriliyor. Sabancı Holding ve Carrefour Grup iştiraki CarrefourSA, % 100 yerli yazılım ve Türk mühendislerinin ürettiği tamamı yerli olan özel yapay zeka teknolojisi ile kıvırcık, marul, fesleğen, reyhan, maydanoz, kekik ve daha birçok sebze ve meyve ürünü dikey tarım yöntemiyle sağlıklı bir şekilde üretip müşterilerine sunuyor. Sistem, yapay zeka program sayesinde alıcılar ile sürekli üretim alanını takip etme, ihtiyaç anında gerekli mineral ısı ve ışık gibi faktörleri devreye alarak üretim yapılmasına imkan sağlıyor.

365 GÜN AYNI ÜRÜN ÜRETİLEBİLİYOR

Hızla çoğalan nüfus, yıllardır ağır gübre kullanımı ve ilaçlamanın yanı sıra kış aylarında iklime bağlı zorluklara karşı yaş sebze meyve ürünlerinin yoğun nüfus olan şehirlere taşınması esnasında zaman, iş gücü ve lojistik giderler çıkması, günümüzde yıpranmış topraklarda tarım yapabilmek için teknolojik açıdan alternatif çözümler üretiliyor.

Bu alanda yapılan açıklamalarda, Bu teknolojide özellikle taze baharat grubu çok randımanlı bir şekilde üretiliyor. Kekik, fesleğen, nane, dereotu, maydanoz gibi ürünler en çok üretilenlerden. Müşterilerden gelen taleplere göre dolabın içindeki sebze ve meyve ürünleri  değiştirilebiliniyor. Bu teknoloji ile çilek bile üretilmekte. Ürünler ortalama 21 gündefilizlenerek çıkıyor. Aynı zamanda mikro filiz denilen yaşayan buğday çimi, pancar, brokoli filizi gibi salatalara lezzet veren bir haftada hasat edilebilir duruma gelen filizler söz konusu denildi.

TOPRAK YOK, % 90 SU TASARRUFU VAR

Toprak yerine Hindistan cevizi kabuğunun kullanıldığı seralarla ilgili olarak, Sistem içinde su dönüşümü sağlanması nedeni ile geleneksel üretim yöntemlerine göre %90 tasarruf sağlanmakta. Lojistik maliyetleri azaldığı için bu ürün, satış fiyatlarının da düşmesini sağlıyor. Dış etkenlerden etkilenilmediği için de sürekli ve düzenli hasat yapma imkanı büyük avantajı sunuyor. Yapay zeka içerideki bitkilerin ihtiyacı olan ısıyı, ışığı, nemi kendisi hesaplayıp gerektiğinde LED lambaları yakıyor, gerektiğinde suya mineralleri veriyor, gerektiğinde de cep telefonunuza mesaj atarak hasada kaç gün kaldığını belirtiyor açıklaması yapıldı.

ÜRETİME EVDE DEVAM EDİLEBİLİYOR

Reyonlarda kökleri ile birlikte alıcıya sunulan ürünlerin üretimine evde de gerekli şartlar sağlandığında devam edilebildiği söylendi ve şöyle açıklamada bulunuldu:

Yeterli hasat olgunluğuna gelen ürünler, tezgahlarda kökleriyle birlikte satışa sunulmaktadır. Satın alınan ürün evlerde ister su içerisinde, ister toprağa ekilerek kullanılabilmekte. Suda tutanların sık sık taze su, toprağa ekenlerin ise hasat etmek istediği ürünü sadece keskin bir makas ile keserek yaprak yaprak tüketilmesi önemli bir nokta. Ana dallar zarar görmediği sürece mutfakta yaşayan bir yeşilliğiniz olmuş oluyor. Sürekli ışığa maruz kalması ürün için olumsuz bir etki yaratabilir.

Related posts

Instagram’daki Yeni Güzel Özellik

Fatih Akgün

Son Dakika! Ben Fero Hakkında Suç Duyurusunda Bulunuldu

Yasemin ACAR

NASA ve SpaceX Çalışanları, Trump’ın Seçim Reklamına Tepki Gösterdi!

Ömer Sina Yazıcı

Yorum Yap