Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Mars’ın Çevresinde Yeşil Renkli Parıltı

Mars’ın Çevresinde Yeşil Renkli Parıltı ilk kez gözlemlendi.Gündüz tarafında görüldü

Atmosferdeki bu yayılım oksijen atomunun atmosfer birleşiminde olduğunun gözlemsel kanıtı olarak bilinir. Dünya dışındaki bir gezegen olan Mars’ın Çevresinde Yeşil Renkli Parıltı ilk kez görüntüleniyor.

Dünya’nın atmosferinde belirgin yeşil renkli bir parlama bulunur. Avrupa Uzay Ajansı’nın İz Gazlar Uydusu (TGO), Mars’ın ince atmosferinde zümrüt yeşili bir parıltı fotoğraflamış.  Dünya dışındaki bir gezegende ilk defa görülüyor.

 Mars ile ilgili çalışma

Belçika’daki Liege Üniversitesi’nde çalışan Jean-Claude Gerard  çalışmanın baş yazarı.Dünya üzerinde atmosferde görülen gece parıltısı olarak adlandırılan bu olayı ele alıyor. Daha detaylı şekilde bu bilimsel olayı  belli bir dalga boyunda ışık yayan oksijen atomlarından yayılan enerji olduğunu; açıklamalarının arasında yer verdi. Bu  olgunun daha önce başka hiçbir gezegende görülmediğini de vurgulayan bilim insanı  Mars’ta yaklaşık 40 yıldır bu yayılımın var olduğunu da dile getirdi. Ancak ESA’nın uydusu TGO fotoğrafladığı bu görüntü ile kanıtlanabildi.

Gerard’ın belirttiği üzere bu yeşil ışık yayılımı, oksijen atomunun güneşten gelen yüksek enerjili parçacıkla çarpıştığında  ortaya çıkan ışınımdır.  Dünya’nın kutuplarına yakın enlemlerde Van Allen manyetik kuşaklarının zayıf olduğu bölgelerde gerçekleşen , bu bilimsel ve doğal olay Aurora Borealis  (kuzey kutup ışıkları) olarak adlandırılır. Temelde  Güneşten gelen yüksek enerjili parçacıkların Dünya atmosferinin üst kısımlarında bulunan atom moleküllerine çarparak ışınım yapmasına sebebiyet vermesidir. Bu doğal ve büyüleyici olay tam bir görsel renk şöleni olarak kutup enlemlerinde olan insanlar tarafından gözlenebilir.

Dünya’nın atmosferinde görülen yeşil renkli oksijen parıltısı şeridi: Gece Parıltısı

Mars’ın Çevresinde Yeşil Renkli Parıltı
Dünya’nın atmosferinde görülen yeşil renkli oksijen parıltısı şeridi. Kaynak:NASA

Fakat gece parıltısı farklı bir şey. Bu olgu, Güneş ışığının havadaki atom ve moleküllerle etkileşime girmesi sayesinde gerçekleşiyor ve hafif fakat sürekli bir ışık meydana getiriyor. Bu yayılım, Dünya’dan görülmüyor. Gözlemcilerin genelde bunu fark etmesi için uzay dan bakması gerekiyor. bu olay Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotların  çektiği fotoğraflardan gözlemlenebiliyor.

Kaynak: popsci.com

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

Mars’a gidecek kişilerde bulunması gereken temel özellikler

Vildan Çelik

Sovyet dönemi laboratuvarı açıldı Rusya silah testleri

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

NASA, 10 bin katrilyon dolar değerindeki asteroidin üzerinde çalışma yaptı

Vildan Çelik

Yorum Yap