Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Mars’ta yaşama imkanı olabilir mi?

Mars'ta yaşama imkanı olabilir mi?

Mars’ta yaşama imkanı olabilir mi?

Mars Yeraltı ve İyonosfer Sondajı için Gelişmiş Radar (MARSIS) tarafından sıvı suyun tespiti, günümüz Mars koşullarında sıvı suyun kaynağı ve stabilitesi hakkındaki tartışmaları yeniden canlandırdı. Mars’ta yaşama imkanı olabilir mi?

Mars’ın güney kutbunda yüzey sıcaklığının sıfırın altında 113 derece olduğu ve derinlere indikçe sıcaklığın kademeli olarak arttığı ifade ediliyor.

Mars’ın güney kutbunda büyük bir yer altı gölünün yanı sıra tuzlu su göletlerinin var olabileceği bildirildi. Bu bölgedeki buzul altı su miktarını belirlemek için, çalışma alanı üzerinde genişletilmiş radar kapsamı elde ederek yeni verilere ulaşan bilim insanları bilgileri paylaştı.

İtalyan bilim insanları, yaptıkları kapsamlı inceleme sonucunda elde ettikleri yeni bulguları ‘Nature Astronomy’ dergisinde yayımladı.

Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Express yörünge kaşifi radar alıcısının verilerini kullanan ekip ayrıntılı bir şekilde inceleme yaptı. Sonuçlar da Ultimi Scopuli’de bir sıvı su kütlesinin tespit edildiği iddiasını güçlendiriyor ve yakındaki diğer ıslak alanların varlığını gösteriyor. Araştırma ; 20 ila 30 kilometre çapında ve buz ile kaplı, yüzeyin 1 buçuk kilometre altında  tuzlu su gölünün varlığına dair daha fazla kanıt sundu.

Bilim insanları ayrıca büyük gölün çevresinde farklı boyutlarda ve gölden ayrı 3 küçük oluşum tespit etti. Bu oluşumların tuzlu su göletleri olabileceğini belirten Roma Tre Üniversitesinden Sebastian Emanuel Lauro liderliğindeki ekip, Mars Express verisinin yanı sıra Dünya’da güney kutbu ve Kanada arktiğinde gömülü gölleri tespit etmek için kullanılana benzer bir yönteme başvurdu.
Suyun potansiyel varlığı, Mars’ta mikrobiyal yaşam olasılığını arttırıyor.

Kaynak: Sputnik

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Related posts

3 futbol sahası büyüklüğündeki asteroidin Dünya’ya yaklaşırken hızlandığı saptanıldı!

Vildan Çelik

Dünyanın En Önemli 10 Kadın Bilim İnsanının Heykeli Dikildi: Aralarında Bir de Türk Var

Fatih Akgün

DEV TELESKOPLA GÜNEŞ’İN EN AYRINTILI GÖRÜNTÜLERİ ÇEKİLDİ

Fatih Akgün

Yorum Yap