Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Mavi Dolunay diğer adıyla “Blue Moon”

Mavi Dolunay diğer adıyla "Blue Moon"

NASA’dan Mavi Dolunay diğer adıyla “Blue Moon” açıklaması  geldi.

Mavi Dolunay diğer adıyla “Blue Moon” olarak biline doğa olayı 31 Ekim 202 Türkiye saati ile 17:49 da gerçekleşecek.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yeni bir gök olayı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Her yıl 12 adet dolunay meydana gelirken, 2020 yılında 13 dolunay gerçekleşecek. Bu dolunayların arasında   mavi dolunay veya mavi ay olarak adlandırılan dolunay görünümünü  görebileceğimizi bildirdi.

NASA bu yıl 1 ve 31 Ekim’de iki dolunay gerçekleşeceğini ve 31 Ekim’deki dolunayın ‘mavi dolunay’ veya ‘mavi ay’ olacağını belirtti.

Mavi Ay, gök bilimcileri tarafından, bir takvim ayında yaşanan ikinci Dolunay olarak tanımlanan nadir bir doğa olayı olarak nitelendiriliyor.

Peki ‘Mavi Dolunay’ı akıllı telefonlarınızla fotoğraflamak için yapmanız gerekenler neler?

Gece çekimlerinde profesyonel kameralarla bile grensiz çekimler yapabilmek için makinenizi sabitlemeniz gerekmekte ki, SLR kameralara göre çok daha zayıf olan cep telefonları da gece çekimleri için mutlaka sabitlemeli.

Kamera ayarlarınızı kontrol edin.

Hangi model veya hangi işletim sistemi olursa olsun günümüzün teknolojisine sahip cep telefonlarında çok sayıda seçenek bulunuyor. ISO ayarları, beyaz dengesi, zamanlayıcı, titreşim önleyici, gece çekimi, makro modları, HDR, enstantane ve diyafram ayarlarına kadar birçok özellik bulunabiliyor.
Cep telefonları sanıldığının aksine dokunulduğunda değil deklanşör bırakıldığında çekim yapıyor. Bazen bu yanılgı da fotoğraflarınızın bulanık çıkmasına neden olabiliyor.
Fotoğraf çekerken dijital zoom yapmayın. Dijital zoom cep telefonlarında övünerek aldığımız megapiksel değerlerini düşürerek, görüntüde bozulmalara neden olur.

Mavi ayı cep telefonu kamerası ile çekmek istiyorsanız ek uygulamalar gerekebilir.
Her işletim sisteminin mağazasında daha iyi gece çekimleri için kullanılabilecek ek uygulamalar mevcut. Bu uygulamalarla gece çekimlerinizi, cep telefonunuzun kamerasıyla yapabileceklerinizin ötesine geçirebilirsiniz.

Kaynak :NTV

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

Rusya X-ışını navigasyon sistemi geliştiriyor

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Artık Hayvanlar Depremleri  Haber Verecek..

Meryem ACAR

Türkiye’nin yeni nesil yerli İnsansız Kara Aracının özellikleri

Fatih Akgün

Yorum Yap