Teknolojix Haber
OTOMOBİL TeknolojiXHaber

Mazda, Ferrari Gibi Ortadan Motorlu Bir Otomobil Olsaydı Nasıl Görünürdü?

Japon araba üreticisi Mazda, araçlarında genellikle rotary motor kullanıyor. Bundan yola çıkarak Joseph Robinson adlı sanatçı da Mazda ortadan motor kullansaydı araçları nasıl görünürdü diye düşünmüş ve bunu resmetmiş. Gelin ortaya çıkan sonuçları birlikte inceleyelim.

Mazda’nın en iyi arabalarından biri olan Mazda RX-8′in potansiyel varisinin geleceği 5 yıldır konuşuluyor. Birkaç yıldır RX-8’in varisi olarak geçen RX-9’un üretime girdiği söylentileri ortalıkta dolaşsa da Japon araba üreticisi, 2012 yılında RX-8’in üretimi bittiğinden beri rotary motorlu bir spor araba üretmedi. Peki Mazda rakipleri Lamborghini ve Ferrari gibi ortadan motor kullansaydı nasıl görünürdü?

Bunun yakın zamanda gerçekleşmesi biraz zor. Ama tasarımcı Joseph Robinson, Mazda arabalarında ortadan motor sistemi olsaydı arabalar nasıl gözükürdü diye düşünerek bunu görselleştirmiş.

Joseph Robinson tarafından yapılan görseller:

Arabanın etrafını saran ön camı, ince farları, arka lambaları ve eşsiz tekerlekleriyle Robinson’un Mazda 9’u Mazda’nın ürettiği hiç bir araba gibi gözükmüyor. Fakat şirketin tasarım felsefesini korumuş gibi görünüyor. Her ne kadar Mazda’nın diğer arabalarına benzemese de bu tasarımda Mazda’ya ait izler bulunuyor.

Robinson, Mazda 9’un elektrik motoruyla eşleştirilmiş Mazda’nın meşhur Renesis rotary motoruna sahip hibrit bir güç aktarım mekanizması olacağını düşünüyor. Mazda zaten elektrikli güç aktarım mekanizmasına sahip MX-30’u daha önce ürettiğinden dolayı Robinson’un bu düşüncesinin gerçek olma ihtimali daha da artıyor.

MX-30, 141 beygir gücüne, 35,5 kWh lityum iyon bataryanın sağladığı tek şarjla 130 mil (209 km) sürüş mesafesine sahip olmasına rağmen Mazda 9 üretilmeye başlanırsa bu araçtan daha güçlü olacağını söyleyebiliriz. Mazda 9 üretimi başlarsa bu araç, Japon üreticinin daha üst düzey pazarlarda mücadele etmesine de olanak sağlayabilir.

Related posts

Giyilmeli Teknoloji ve Afrika

Tuğba Yüksel

Diablo 4 ne zaman piyasaya sürülecek

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

VR Teknolojisi ile Eğitim Yeniden Şekillenecek

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap