Teknolojix Haber
BİLİM TEKNOLOJİ (Genel) UYGULAMA YAŞAM

MEB, İlk Kez Uygulanacak Etkinliğini Duyurdu!

MEB, ARA TATİLDE İLK KEZ UYGULANACAK ETKİNLİĞİ DUYURDU!
Milli Eğitim Bakanlığı, 2019-2020 eğitim öğretim yılında yeni bir sisteme geçti. Bununla birlikte öğrencilere 180’e yakın etkinlik çeşidi sunan MEB, bu etkinlikleri kendi veri tabanına da ekledi.
Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf Büyük, Konu hakkında açıklama yaparak; ara tatilde öğrencilerin herhangi bir bilgiyi unutmaması için bu etkinliklerin bir araya getirildiğini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2019-2020 eğitim öğretim yılında, hafta sonu da dahil edildiğinde 9 günlük bir tatili öğrencilere sunacak. Öğrencilere 25 Kasım’a kadar tatil verecek olan MEB, öğrencilerin öğrendiği bilgileri unutmaması adına ebeveynleriyle birlikte yapabileceği etkinlikleri 16 başlık altında topladı. Gezi, sağlık ve çevre, doğa, bilgi ve teknoloji, iletişim, okuryazarlık, sanatsal faaliyetler, sportif faaliyetler ve bulmaca çözme gibi birçok alanı kapsayan başlıklar için 180’e yakın etkinlik hazırlandı.

Yaz tatillerindeki bilgi kaybının azaltılması hedefleniyor!

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf Büyük, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu; “Yaz tatilinin çok uzun olması tarım toplumundan kalan bir alışkanlığımızdı. Halbuki şu an köylerde yaşayan nüfus gittikçe azaldı. Bu açıdan biz Avrupa Birliği ülkeleri gibi, diğer dünya ülkeleri gibi ara tatil yapma uygulamasına bu yıl geçmeye karar verdik. Böylece yaz tatilindeki bu unutma alışkanlıklarını da ortadan kaldırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Verilecek bu ara tatilin eğitim öğretim dönemi için bir ‘ara’ olmadığını da belirten Büyük, “Eğitim sadece okulda yapılan bir etkinlik değildir. Çocuğun bu verilen arada dışarıda doğayla, sporla, kültürle, sanatla, değerlerimizle ve farklı şeylerle karşılaşmasını umuyoruz, bekliyoruz. Bu yüzden de 81 il milli eğitim müdürlüğümüz bizim MEB olarak 16 ana başlıkta belirlediğimiz faaliyetlerin altını kendi illerinin özelliklerine ve konseptine uygun olarak doldurdular. Yaklaşık 180’e yakın faaliyet alanımız var” şeklinde bir açıklama yaptı.

 Etkinliklere nasıl ulaşabiliriz?

Milli eğitim bakanlığı, zengin içerikli etkinliklerini belirli bir internet sitesi üzerinde yayınlayacak. Büyük, konuyu  şu ifadeler ile açıkladı;

“Velilerimiz bulundukları illerde ya da tatile gittikleri illerde ‘aratatil.meb.gov.tr’ adresine tıkladıklarında karşılarına Türkiye haritası çıkacak. Buradan hangi ilde yaşıyorlarsa ya da tatile hangi ile gittiler ise o ile basıyorlar. Diyelim ki çocuk robotik kodlamayı istiyor. Üzerine bastığımızda etkinliğin kategorisi ve hangi okul türünde olduğu belli, buna okul öncesi ve ilkokul öğrencilerimiz katılabilir. Yani bizim yaptığımız bu etkinliklerin katılacak öğrenci ve okul kategorileri belli. Lise kategorisindeki etkinliğe ilkokul ya da ortaokul öğrencisi katılamaz.”

“Açıklamalar kısmında da etkinlik amaçlarımız var. Böylece velilerimiz çocuklarıyla beraber nitelikli günler geçirecekler, onlara daha çok vakit ayıracaklar. Çocuklar da okullarda öğrendikleri bilgilerini dışarıda uygulama ya da o mekanları yerinde görme imkanı elde edecekler. Döndüklerinde de öğretmenlerine 5 günlük süre içerisinde neler yaptıklarını anlatacaklar.”

 

 

 

 

 

Related posts

Market Poşetlerinden Virüs Bulaşır mı?

Fatih Akgün

Kağıt bardaklar milyarlarca mikroplastik parçacık yayıyor

Vildan Çelik

Son DAKİKA!! Bakan Soylu’dan Gündemle İlgili Açıklamalar

Yasemin ACAR

1 Yorum

MEVLÜDE 14 Kasım 2019 at 5:52 pm

Çok güzel ve etkili bir uygulama çocuklar içinde veliler içinde.. Çocukların gelişmesi ve zaman geçirmesi için faydalı olacaktır…

Cevaplayın

Yorum Yap