Teknolojix Haber
OTOMOBİL SEKTÖREL

Mercedes Robotik Çağa Giriyor

Alman otomotiv devi Audi’den sonra Mercedes ve Smart markalarının bağlı olduğu Daimler de 2022 yılına kadar binlerce çalışanıyla yollarını ayırmayı planladığını açıkladı. Grup, sendikalarla olan görüşmelerinden sonra bu kararını duyurdu.

Almanya’nın en büyük üreticilerinden biri olan Daimler, özellikle çoğunluğu Almanya’da bulunan binlerce çalışanıyla yollarını ayırmayı planlıyor. Markanın böyle bir karar almasındaki en büyük sebep ise otomotiv endüstrisindeki elektrik ve teknoloji dönüşümünün maliyetinin fazla olması ve bu yüzden şirket giderlerini azaltmak istemeleri.

Reuters’ın haberine göre Daimler bu işten çıkarmalarla birlikte 2022 yılının sonunda 1 milyar euro tasarruf etmeyi planlıyor. İşten çıkarılacak olan çalışanların 1100’ü üst düzey yöneticilerden oluşacak ve bu işten çıkarmaların tümü markanın yönetim kadrosunun yüzde 10 daralmasına sebep olacak.

Daimler’den bugün yapılan açıklamada otomotiv dünyasının ciddi bir dönüşümde olduğu tekrar vurgulandı. Bu dönüşümden kaynaklı olarak maliyetlerin artması ise çalışan sayısının azaltılmasındaki en büyük sebep.

Daimler’in en çok çalışanlarının bulunduğu Almanya’da çalışanlarına kıdem tazminatı ödemeleri ve erken emeklilik tekliflerinde bulunacağı da belirtildi.

Bu hafta içerisinde bir diğer Alman firma olan Audi’de 9500 çalışanıyla yollarını ayıracağını açıklamıştı.

Related posts

Fahiş fiyat artışı yapan 283firmaya ceza

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

AVM ve Caddelerdeki Mağazalar Açılmaya Hazırlanırken, Alınacak Tedbirler Dikkat Çekti

Fatih Akgün

Elektrikli araba için 60 milyar avroluk yatırım

Fatih Akgün

Yorum Yap