Teknolojix Haber
BİLİM TEKNOLOJİ (Genel)

Meşhur Robotik uzmanı Dünyanın İlk Cyborg’u Olmaya Hazırlanıyor

Dr.Peter Scott-Morgan’ın vücudundan bölümler, robot parçaları ile değiştiriliyor.
Terminal bir kas kaybı yaşayan İngiliz bilim insanı, dünyanın ilk tam Cyborg’u olmak için geçişi tamamladığını söylüyor.

61 yaşındaki İngiliz bilim insanı Dr. Peter Scott-Morgan’a 2017 yılında motor nöron hastalığı tanısı konuldu. Ancak kaderine teslim olmayan Morgan, Bilimin başarabildiklerinin sınırlarını zorlamaya karar vererek, tamamen robotik olmaya karar verdi. Morgan’ın verdiği kararın ardından vücudundaki bölümlerin robot parçaları ile değiştirilmesi için çalışılmaya başlandı.

Dr. Peter Scott-Morgan, kendi vücudu üzerindeki robotik çalışmaları sırasında bir dizi karmaşık ve riskli ameliyat geçirdi. Bu çalışmalar, herhangi bir kasını kaybetmeden yüzünün gerçekçi bir bilgisayar kopyasını çıkarmasını da içeriyordu.

Bilim insanının yüzünün bilgisayar kopyası, yapay olarak vücut dilini kullanarak yanıt verecek şekilde tasarlandı. Morgan, yüzünün bilgisayar kopyasının sadece gözlerini kullanarak birden fazla bilgisayarı kontrol etmesini sağlayacak bir göz izleme teknolojisi üzerinde de çalıştı.

Robotik uzmanının, robot geçişindeki son prosedürü, sesini başarılı bir şekilde robotik hale getirmesiydi. Morgan, ses tellerinin alınmasının ardından robotik sesi kullanmaya başladı.

Dr. Scott-Morgan, bu ses değişimini daha önce Peter 1.0’ın sonu Peter 2.0’ın başlangıcı olarak tanımlamıştı. Robotik uzmanı, bu hafta yayınladığı bir sosyal medya gönderisi ile “Peter 2.0 artık çevrimiçi” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Dr. Peter Scott-Morgan, yaptığı paylaşımda, “24 gün yoğun bakımdan sonra evdeyim. Tüm tıbbi prosedürler tamamlandı. Bu büyük bir başarı. Darth Vader’dan çok daha sessiz olan mini vantilatörüm nefes almamı sağladı. Bütün sesler sentetik ama yinede benim sesim gibi” dedi.

Kendi internet sitesinde yayınladığı özgeçmişinde Peter, “ Peter 2.0 derken “bir Cyborg” demek istiyorum. “Cyborg” derkende herhangi bir eski Cyborg’dan bahsetmiyorum. 13.8 milyar yıldır yaşamış en gelişmiş insan sibernetik organizması. Dünyanın ilk Cyborg’u olmayı planlıyorum. Vücudumdaki neredeyse her şey geri dönüşü olmayacak şekilde değişecek diyor.

 

Related posts

Koronavirüs’ün çözümü Yapay Zeka olabilir mi?

Fatih Akgün

Apple’ın Çin’deki Akıllı Telefon Satışları Beklenmedik Bir Şekilde Arttı

Fatih Akgün

Porsche, Yeni Joerg Bergmeister Cabriolet’i anıttı.

admin

Yorum Yap