Teknolojix Haber
İNTERNET SOSYAL MEDYA YAŞAM

“Metaverse” Daha Yeni Konuşulmaya Başlanıyor!

dünyada-internet

 

“Metaverse” terimi, teknoloji endüstrisinin hayal gücünü yakalayan son moda bir kelimedir – o kadar ki, en iyi bilinen internet platformlarından biri, fütürist fikri kucakladığını belirtmek için yeniden markalaşıyor.

 

 

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in şirketinin adını Meta Platforms Inc. veya kısaca Meta olarak değiştireceğini açıklaması, bilim kurgu yazarı Neal Stephenson’ın 1992 tarihli romanı “Snow Crash” için bu terimi icat etmesinden bu yana metaverse’in başına gelen en büyük şey olabilir.

 

Zuckerberg ve ekibi, sanal gerçeklik ve diğer teknolojilerin bir karışımını kullanacak olan meta verinin nasıl şekillenmesi gerektiğine dair fikirleri olan tek teknoloji vizyonerleri değil. Bir süredir bunu düşünen bazı kişiler, daha da fazla kişisel veriye erişebilecek bir sosyal medya devine bağlı yeni bir dünya hakkında birtakım endişelere sahipler.

 

 

METAVERSE’DE NE YAPILIR?

Sanal bir konsere gitmek, çevrimiçi bir geziye çıkmak ve dijital giysiler satın alıp denemek gibi şeyler.

 

Metaverse, koronavirüs pandemisinin ortasında evden çalışma vardiyası için bir oyun değiştirici de olabilir. Çalışanlar, iş arkadaşlarını görüntülü arama ızgarasında görmek yerine onları sanal olarak görebiliyordu.


Facebook, Horizon Workrooms adlı şirketler için Oculus VR kulaklıklarıyla kullanmaları için toplantı yazılımı başlattı, ancak erken incelemeler pek iyi olmadı. Kulaklıklar 300 $ veya daha fazlaya mal oluyor ve metaverse’in en modern deneyimlerini birçokları için erişilemez hale getiriyor. Buna gücü yeten kullanıcılar, avatarları aracılığıyla farklı şirketler tarafından yaratılan sanal dünyalar arasında geçiş yapabilecekler.

 

Zuckerberg, “Metaverse deneyiminin çoğu, bir deneyimden diğerine ışınlanabilmekle ilgili olacak” diyor.

 

 

METAVERSE SADECE BİR FACEBOOK PROJESİ Mİ?


Hayır.
Zuckerberg, “hiçbir şirketin” meta veri tabanını kendi başına inşa etmeyeceğini kabul etti.


Meta veri tabanından bahseden diğer şirketler arasında Microsoft ve yonga üreticisi Nvidia yer alıyor.

 

Nvidia’nın Omniverse platformunun başkan yardımcısı Richard Kerris, “Metaverse’de sanal dünyalar ve ortamlar inşa eden birçok şirket olacağını düşünüyoruz, aynı şekilde World Wide Web’de pek çok şirket bir şeyler yapıyor” dedi. “Açık ve genişletilebilir olmak önemlidir, böylece bir şirket veya başka bir şirket tarafından farklı dünyalara ışınlanabilirsiniz, tıpkı benim bir web sayfasından başka bir web sayfasına gittiğim gibi.”

 

Video oyunu şirketleri de lider bir rol üstleniyor. Popüler Fortnite video oyununun arkasındaki şirket olan Epic Games, metaverse inşa etmek için uzun vadeli planlarına yardımcı olmak için yatırımcılardan 1 milyar dolar topladı. Oyun platformu Roblox, metaverse vizyonunu “insanların öğrenmek, çalışmak, oynamak, yaratmak ve sosyalleşmek için milyonlarca 3B deneyim içinde bir araya gelebileceği” bir yer olarak özetleyen başka bir büyük oyuncu.

 

Tüketici markaları da trendin üzerine atlamaya çalışıyor. İtalyan moda evi Gucci, Haziran ayında yalnızca dijital aksesuarlardan oluşan bir koleksiyon satmak için Roblox ile işbirliği yaptı. Coca-Cola ve Clinique, metaverse için bir basamak taşı olarak kullanılan dijital jetonlar sattı.

 

Related posts

TELKODER:Evden Çalışma ve Eğitim İçin Daha Güçlü Fiber Altyapı Şart!!

Fatih Akgün

Ulaştırma Bakanlığı’ndan Uçuşlarını Durduran ‘AtlasGlobal’ Hakkında Açıklama

Yasemin ACAR

Dikkat! İnternet çerezleri siber saldırı amacıyla kullanılıyor

Fatih Akgün

Yorum Yap