Teknolojix Haber
YAŞAM

Meteorolojiye göre tüm Türkiye sağanak yağış etkisine giriyor

Meteoroloji’den yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye’nin tamamı sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

Sıcaklıkların kuzey ve doğu illerinde 3 ila 5 derece düşmesi bekleniyor. Yağışların; Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Şırnak, Siirt, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, tüm yurdun sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı ile Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın, Marmara’nın batısında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (30-50 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının kuzey ve doğu kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzey ve doğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısında yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor.

Kuvvetli yağış uyarısı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların akşam saatlerine kadar Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Şırnak, Siirt, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis ve Hakkari illerimizde kuvvetli olacağı (25-50 kg/m2 ) tahmin ediliyor. Meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım ve küçük çaplı dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İllere göre açıklanan hava durumu şu şekilde:

İSTANBUL °C, 10°C – Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra sağanak yağışlı

ANKARA °C, 14°C – Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı hafif sağanak yağışlı

İZMİR °C, 17°C – Parçalı çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

ANTALYA °C, 20°C – Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

ZONGULDAK °C, 9°C – Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde hafif sağanak yağışlı

TRABZON °C, 12°C – Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

ERZURUM °C, 4°C – Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

DİYARBAKIR °C, 13°C – Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Bosanski jezik 

Prema meteorološkoj prognozi u Turskoj se očekuju obilne padavine

Prema posljednjim procjenama meteorologa, u Turskoj se očekuje pad temperature od 3 do 5 stepeni u sjevernim i istočnim dijelovima. Kiša se očekuje u provincijama Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Şırnak, Siirt, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis i Hakkari.

Prema posljednjim procjenama koje je dala Generalna uprava za meteorologiju, procjenjuje se da će u Turskoj biti djelimično oblačno i vrlo oblačno, a cijelu zemlju će pratiti kiša i grmljavina. Očekuju se da će padavine biti jake na jugu i zapadu istočne Anadolije, na sjeveru i istoku jugoistočne Anadolije. Procjenjuje se da će vjetar puhati snažno (30-50 km / h) iz sjevernog i sjeveroistočnog smjera na zapadu Marmare. Procjenjuje se da će se temperatura zraka na sjeveru i istoku smanjiti za 3 do 5 stepeni, a drugim dijelovima neće biti značajnih promjena. Očekuje se da će vjetar lagano puhati (30-50 km / h) iz sjevernog i istočnog smjera, povremeno sa srednjom jačinom, na nekim mjestima zapadno od Marmare.

Upozorenje o jakim padavinama

Grmljavina i pljuskovi se očekuju u regijama istočne i jugoistočne Anadolije (25-50 kg / m2) u područjima Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Şırnak, Siirt, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis i Hakkari do večernjih sati. Moguće su nagle poplave, udari groma i oborine od tuče malog razmjera.

Related posts

Aamir Khan’dan şaşırtan yardım!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu olsun

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Dünyanın en zengin CEO’larının çalışma alışkanlıkları

Fatih Akgün

Yorum Yap