Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA YAZILIM

METU Rover, EuropeanRover Challenge 2020´de yazılım ödülü aldı

METU Rover, EuropeanRover Challenge 2020´de yazılım ödülü aldı

Geçtiğimiz günlerde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Makina ve İnovasyon Topluluğu bünyesinde faaliyetlerini sürdüren farklı bölümlerden 25 öğrencinin yer aldığı proje METU Rover, EuropeanRover Challenge 2020´de yazılım ödülü aldı .

Avrupa´nın en prestijli uzay ve robotik yarışması olan European Rover Challenge 2020´de ‘en iyi bilim insanları’ özel ödülünü METU Rover (insansız kara aracı) projesi ile alan öğrenciler proje üzerinde 2 yıl çalıştı.

ODTÜ Makina ve İnovasyon Topluluğu ilk kez bu yıl katıldığı yarışma, pandemi nedeniyle 11-13 Eylül tarihlerinde online olarak gerçekleşti.

Polonya’da Mars esas alınarak hazırlanmış bir yarışma alanında gerçekleştirilen yarışmada amaç keşif  aracını kontrol için yazılım geliştirmek idi. Takımlar; komite tarafından sağlanan bir keşif aracını kendi algoritmalarını geliştirip, yazılımlarını araca aktararak kontrol etti.

METU Rover, ‘en iyi bilim insanları’ özel ödülünü almaya hak kazanarak, uluslararası 33 takımın finalde yer aldığı yarışmada, genel sıralamada ise 4’üncü oldu.

METU Rover yazılımı Aracı uzaktan kontrol edebilmeyi başardı

Takım Lideri Arda Özarslan, geliştirdikleri ‘rover’in uzayda, gezegenlerde bilimsel araştırmalarda ve keşiflerde bulunan insansız kara aracı olduğunu söyledi. Özarslan, “Örnek vermek gerekirse Mars´ta şu anda çalışan Curiosity’i örnek verebiliriz. Bu araçlar üzerlerinde bulunan numune alma sistemleriyle numuneleri alıp bunlarla analizler yapıp, alanda yaşam belirtisi var mı bunların tespitini yapıyor, aynı zamanda üzerindeki kameralarla bunları fotoğraflandırıyor ve üzerinde bulunan robot kolla da istenen hareketleri gerçekleştirebiliyor. Bu seneki yarışma çalışmalarımızın başında pandemi yoktu ve aracımızı üretmeyi planlıyorduk. Ancak pandemi süreci başladı. Bundan sonra da yarışma online bir hal aldı. Yarışmada bize orada bir araç temin edildi. Biz burada temin ettiğimiz algoritmalarla yaptığımız kodlamalar sayesinde aracı uzaktan kontrol edebildik. Yarışmanın gerçekleştiği alanda çekilen fotoğraflar sayesinde belli araştırmalarda bulunduk. Aynı Mars´ta gerçekleşen halinin bir similasyonu oldu. Biz ülkemizi robotik ve uzay alanında bu tür gelişmelerle kendi araçlarımızı üreterek daha iyi yerlere getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Diğer Yazılım ilgili haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Ürettikleri Model Uyduyu Uzaya Gönderdi!

Fatih Akgün

macOS Catalina 10.15.4 Güncellemesi Yayınlandı!!

Fatih Akgün

F-35 savaş uçaklarında 883 tasarım hatası tespit edildi

Fatih Akgün

Yorum Yap